Trwa ładowanie...

Operacja czaszki – zastosowanie, rodzaje, powikłania, zalecenia

Operacja czaszki ma na celu umożliwienie dostępu do mózgu lekarzowi. Obecnie są przeprowadzane dwa rodzaje operacji mózgu - kraniektomia i kraniotomia to zabiegi, które pozwalają uzyskać dostęp do mózgu. W każdym z tych dwóch rodzajów operacji czaszki wykonywany jest otwór w czaszce, jednak w kraniotomii jest fragment kostny umieszczany jest z powrotem w miejscu wycięcia, w przeciwieństwie do kraniektomii.

spis treści

1. Kiedy konieczna jest operacja czaszki?

Operację czaszki zawsze wykonuje lekarz neurochirurg. Warunkiem koniecznym jest jednak wiedza z zakresu chirurgii podstawy czaszki. Zdarza się również, że lekarz wykonujący operację czaszki korzysta z pomocy otolaryngologa oraz chirurga plastycznego.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Operacja czaszki jest wykonywana w szczególnych przypadkach. Operacje czaszki są wykonywane, gdy jest konieczność usunięcia płynu mózgowo-rdzeniowego z czaszki (wodogłowie), czy założenia stymulatora do głębokiej stymulacji mózgu przy chorobie Parkinsona zdarza się, że lekarze muszą wykonać operację czaszki, aby pobrać próbkę tkanki do biopsji. Lekarz decyduje się czasem również na operację czaszki, gdy konieczna jest stereotaktyczna aspiracja, czyli usunięcie zakrzepu, a także usunięcie małych guzów i tętniaków.

2. Różne rodzaje operacji

Operacje czaszki polegają czasem na usunięciu większej części czaszki. Czasami w czasie operacji czaszki konieczne są zmiany w podstawie czaszki i to na tym etapie konieczna jest pomoc otolaryngologa. Ten rodzaj operacji czaszki jest wykorzystywany do wycinania nowotworów, tętniaków i krwiaków większych rozmiarów, leczenia uszkodzeń czaszki oraz usuwania guzów kości czaszki.

3. Powikłania podczas operacji czaszki

Operacja czaszki wiąże się z dużym ryzykiem powikłań. Najczęstszymi powikłaniami operacji czaszkibóle głowy i nudności. Zdarza się również, że w wyniku operacji mózgu tworzą się krwiaki, a nawet obrzęki mózgu, co sprawia, że konieczne jest wykonanie kolejnej operacji mózgu.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

Inną grupą powikłań po operacji czaszki są powikłania wynikające z uszkodzenia mózgowia w czasie zabiegu. Efektem tych uszkodzeń mogą być zaburzenia pamięci, paraliż, zaburzenia mowy oraz osłabienia mięśni. Dlatego często zdarza się, że osoby po operacji czaszki zostają wysłane na rehabilitację, która dotyczy bardzo różnych aspektów. Pacjenci po operacjach czaszki mogą skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, rehabilitanta oraz logopedy.

Zdarza się również, że po operacjach czaszki dochodzi do krwawienia i udaru mózgu.

4. Zalecenia pooperacyjne dla pacjenta

Operacja czaszki sprawia, że na pacjenta są nałożone spore ograniczenia. Pacjent po operacji czaszki musi się bardzo oszczędzać. Nie powinien nawet wykonywać żadnych czynności domowych, dźwigać, czy podnosić ciężkich przedmiotów. Jeśli dostanie takie zalecenia, może uczestniczyć w rehabilitacji po operacji czaszki.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Ważne jest, aby nie moczyć szwów po operacji czaszki i uniknąć zakażenia. Szwy po operacji czaszki są ściągane dopiero po 7-14 dniach. Po samej operacji czaszki bardzo ważne są badania kontrolne i przyjmowanie leków.

Gdy lekarz wyrazi zgodę, można powoli wracać do normalnej aktywności, jednak należy to robić pod okiem fizjoterapeuty. Powrót do pełnej sprawności jest kwestią indywidualną i może zająć nawet kilka lat.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza