Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Opalanie w ciąży - szkodliwy wpływ, zabezpieczenie, zalecenia

Latem kobiety w ciąży muszą zwracać szczególną uwagę na wiele aspektów, zwłaszcza podczas plażowania. Jak najbardziej można korzystać z uroków słonecznych dni, ale należy być przewidującą i zdawać sobie sprawę z konsekwencji własnego postępowania. Nie wolno zachowywać się lekkomyślnie. Opalanie w ciąży powinno się skonsultować z lekarzem. On podpowie jak długo można przebywać na słońcu i jak się zabezpieczyć przed jego promieniami.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

spis treści

1. Szkodliwy wpływ opalania w ciąży

Opalanie w ciąży może wywołać wiele negatywnych skutków choćby ze względu nato, że w tym okresie skóra charakteryzuje się większą wrażliwością na promieniowanie UV. Pod wpływem zmian hormonalnych i działania promieni słonecznych pojawia się skłonność do przebarwień skórnych.  Są one trudne do usunięcia. Po opalaniu w ciąży mogą też pojawiać się znamiona barwnikowe

Pieprzyki już istniejące czasami rozrastają się pod wpływem działania słońca i przyjmują formę złośliwą. Natomiast promieniowanie UVB może powodować, że naczynka krwionośne zaczynają się rozszerzać. Później na skórze pojawiają się ,,pajęczynki", które bardzo nieestetycznie wyglądają. Opalanie w ciąży może prowadzić do nagrzania ciała i w konsekwencji podwyższonej temperatury. Skutki tego mogą prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji zagrażających kobiecie i płodowi

Opalanie w ciąży może wywołać wiele negatywnych skutków
Opalanie w ciąży może wywołać wiele negatywnych skutków

2. Jak się opalać bezpiecznie w ciąży?

Opalanie w ciąży wcale nie musi źle się skończyć. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, to pobyt na plaży może być przyjemnym czasem relaksu. Należy tylko pamiętać o używaniu odpowiednich kremów do opalania podczas opalania w ciąży. Bardzo bezpieczne i jedne z najwłaściwszych dla ciężarnych są te, które posiadają filtr mineralny. Powoduje on odbijanie się promieni UV od skóry. Najlepsze podczas opalania w ciąży są te z faktorem ochronnym SPF 50 i 50+. Dobrze jest nałożyć na skórę sporą warstwę kremu, co najmniej 2 mg na 1 cm kwadratowy. Warto zrobić to wcześniej, czyli przed wyjściem na plażę. Krem powinien mieć możliwość wchłonięcia, zanim do skóry dotrą pierwsze promienie słońca.

Opalanie w ciąży nie jest odpowiednie, gdy kobieta przyjmuje leki, które pod wpływem promieni UV powodują uczulenia i wysypki. Należy pamiętać, aby osłonić kark, czoło, usta, a także wszelkiego rodzaju pieprzyki i znamiona.

To musisz wiedzieć

3. Jak nie przegrzać ciała podczas opalania

Opalanie w ciąży może doprowadzić do przegrzania, co może zagrażać płodowi. Może też doprowadzić do krwawienia z dróg rodnych. Należy cały czas popijać wodę mineralną, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu oraz pamiętać o schładzaniu ciała podczas opalania w ciąży. Nawet będąc w cieniu nie zawsze da się uniknąć przegrzania, dlatego kobieta w ciąży nie powinna opalać się kiedy słońce najmocniej grzeje.

Upał, duchota oraz zgiełk plażowiczów, to nie są elementy które pozytywnie wpływają na samopoczucie ciężarnej kobiety i płodu. Warto pamiętać o tym, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort w czasie opalania w ciąży. Kobiety w zaawansowanej ciąży raczej powinny siadać, czy leżeć na leżaku lub rozkładanym krześle niż na kocu, po to żeby nie doprowadzić do bólu kręgosłupa i łatwiej móc wstać. Nie wolno również zapominać o parasolu, który da cień oraz okularach z odpowiednim filtrem, żeby chronić oczy przed promieniami UV podczas opalania w ciąży. Na plażę należy wziąć coś do jedzenia, żeby nie doprowadzić do straty energii albo osłabienia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza