Onkolog – kim jest, kiedy powinniśmy udać się do lekarza, pierwsza wizyta
Onkolog - to słowo mrozi krew w żyłach i powoduje, że ogarnia nas strach. Czy tak powinno być? Czy wizyta u onkologa to na pewno nowotwór? Czy to już wyrok?
Zobacz film: "Produkty, które nigdy nie pojawiają się na stołach onkologów. Ty też nie powinieneś ich jeść"
1. Onkolog – kim jest?
Onkolog jest specjalistą, który zajmuje się schorzeniami nowotworowymi. Zadanie onkologa to rozpoznanie i leczenie choroby nowotworowej.
Wyróżniamy trzy specjalności w obszarze onkologii:
• Onkologia kliniczna – zajmuje się farmakologicznym leczeniem pacjentów onkologicznych (dobór leków, dobór dawki, czas trwania leczenia). • Radioterapia – polega na leczeniu zmian nowotworowych za pomocą promieniowania jonizującego. • Chirurgia onkologiczna – stosowana w leczeniu złośliwych nowotworów.
Lekarz onkolog korzysta z porad lekarzy innych specjalności takich jak endokrynologów, neurochirurgów czy ginekologów. Aby umówić się na wizytę do onkologa nie potrzebujemy skierowania.
2. Onkolog – kiedy powinniśmy udać się do lekarza?
Kiedy powinniśmy udać się do onkologa? Na pewno taka wizyta zostanie nam zasugerowana u lekarza rodzinnego jeżeli medycyna rodzinna nie będzie potrafiła poradzić sobie z nękającymi nas dolegliwościami. Ważne jest, aby obserwować swój organizm i nie lekceważyć sygnałów jakie nam wysyła. W samobadaniach ważna jest systematyczność. Pozwoli nam to na szybkie wykrycie zmian nowotworowych i uniknięcie ciężkiego leczenia.
Objawy jakie powinny nas zaniepokoić i skierować na wizytę do onkologa to: zgrubienia na skórze, guzki, nietypowe krwawienia z różnych otworów ciała, dziwne znamiona, owrzodzenia, rany, które się nie goją. Niepokojące mogą być także nieregularne wypróżnienia i oddawanie moczu, a także zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Objawem może być także uporczywy kaszel, chrypka oraz przewlekłe zmęczenie.
3. Onkolog – pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta u onkologa na pewno dla każdego jest wielkim przeżyciem. Przecież trafiamy do poradni onkologicznej z podejrzeniem nowotworu. Jednak wielu pacjentów trafia do poradni onkologicznej, ale nie potrzebuje specjalistycznego leczenia ponieważ nie są chorzy na raka.
Na czym polega pierwsza wizyta u onkologa? Przede wszystkim na rozmowie. Lekarz onkolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad na temat dolegliwości i objawów. Onkolog pyta o dolegliwości bólowe, o czas ich trwania oraz o stan zdrowia pacjenta. Jest to pierwsza cześć badania. Później lekarz bada pacjenta fizykalnie i na takiej podstawie określa czy pacjent kwalifikuje się do leczenia w konkretnej poradni, a także może wyznaczyć termin leczenia.
Zobacz także:
Badania specjalistyczne wymagają od pacjenta przygotowania się. Pacjent powinien być na czczo. Po przeprowadzeniu badań możliwe jest określenie jaki rodzaj terapii zostanie zastosowany u chorego pacjenta (radioterapia, chemioterapia, zabieg chirurgiczny).
Ważne jest aby pacjent nie bał się pytać i dobrze zrozumiał diagnozę. Onkolog musi w prosty sposób przekazać pacjentowi informacje o chorobie. Zadaniem onkologa jest także zaznajomienie pacjenta z przebiegiem leczenia, tak aby pacjent mógł swobodnie decydować o przebiegu leczenia nowotworu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.