Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Onkolog – kim jest, kiedy powinniśmy udać się do lekarza, pierwsza wizyta

Onkolog - to słowo mrozi krew w żyłach i powoduje, że ogarnia nas strach. Czy tak powinno być? Czy wizyta u onkologa to na pewno nowotwór? Czy to już wyrok?

Zobacz film: "Produkty, które nigdy nie pojawiają się na stołach onkologów. Ty też nie powinieneś ich jeść"

spis treści

1. Onkolog – kim jest?

Onkolog jest specjalistą, który zajmuje się schorzeniami nowotworowymi. Zadanie onkologa to rozpoznanie i leczenie choroby nowotworowej.

Wyróżniamy trzy specjalności w obszarze onkologii:

• Onkologia kliniczna – zajmuje się farmakologicznym leczeniem pacjentów onkologicznych (dobór leków, dobór dawki, czas trwania leczenia). • Radioterapia – polega na leczeniu zmian nowotworowych za pomocą promieniowania jonizującego. • Chirurgia onkologiczna – stosowana w leczeniu złośliwych nowotworów.

Lekarz onkolog korzysta z porad lekarzy innych specjalności takich jak endokrynologów, neurochirurgów czy ginekologów. Aby umówić się na wizytę do onkologa nie potrzebujemy skierowania.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

2. Onkolog – kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Kiedy powinniśmy udać się do onkologa? Na pewno taka wizyta zostanie nam zasugerowana u lekarza rodzinnego jeżeli medycyna rodzinna nie będzie potrafiła poradzić sobie z nękającymi nas dolegliwościami. Ważne jest, aby obserwować swój organizm i nie lekceważyć sygnałów jakie nam wysyła. W samobadaniach ważna jest systematyczność. Pozwoli nam to na szybkie wykrycie zmian nowotworowych i uniknięcie ciężkiego leczenia.

Objawy jakie powinny nas zaniepokoić i skierować na wizytę do onkologa to: zgrubienia na skórze, guzki, nietypowe krwawienia z różnych otworów ciała, dziwne znamiona, owrzodzenia, rany, które się nie goją. Niepokojące mogą być także nieregularne wypróżnienia i oddawanie moczu, a także zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Objawem może być także uporczywy kaszel, chrypka oraz przewlekłe zmęczenie.

3. Onkolog – pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u onkologa na pewno dla każdego jest wielkim przeżyciem. Przecież trafiamy do poradni onkologicznej z podejrzeniem nowotworu. Jednak wielu pacjentów trafia do poradni onkologicznej, ale nie potrzebuje specjalistycznego leczenia ponieważ nie są chorzy na raka.

Na czym polega pierwsza wizyta u onkologa? Przede wszystkim na rozmowie. Lekarz onkolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad na temat dolegliwości i objawów. Onkolog pyta o dolegliwości bólowe, o czas ich trwania oraz o stan zdrowia pacjenta. Jest to pierwsza cześć badania. Później lekarz bada pacjenta fizykalnie i na takiej podstawie określa czy pacjent kwalifikuje się do leczenia w konkretnej poradni, a także może wyznaczyć termin leczenia.

Zobacz także:

Badania specjalistyczne wymagają od pacjenta przygotowania się. Pacjent powinien być na czczo. Po przeprowadzeniu badań możliwe jest określenie jaki rodzaj terapii zostanie zastosowany u chorego pacjenta (radioterapia, chemioterapia, zabieg chirurgiczny).

Ważne jest aby pacjent nie bał się pytać i dobrze zrozumiał diagnozę. Onkolog musi w prosty sposób przekazać pacjentowi informacje o chorobie. Zadaniem onkologa jest także zaznajomienie pacjenta z przebiegiem leczenia, tak aby pacjent mógł swobodnie decydować o przebiegu leczenia nowotworu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza