Trwa ładowanie...

ONKOBIEG 2016 – RAZEM PO ZDROWIE! 9. EDYCJA BIEGU NA RZECZ CHORYCH Z MIĘSAKIEM

Już po raz dziewiąty w pierwszą niedzielę września 4.09.2016 o godzinie 13.30 w Warszawie wystartuje ONKOBIEG.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Uczestnicy wydarzenia pokonają 1350 m trasę wokół Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii na warszawskim Ursynowie, wspierając w ten sposób podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA, które jest inicjatorem oraz głównym pomysłodawcą wydarzenia oraz podopiecznych Fundacji United Way Polska, współorganizatora biegu.

1. Jak wziąć udział?

ONKOBIEG rozpocznie się 4 września 2016 (niedziela) o godz. 13.30. Rejestracja uczestników odbędzie się o godzinie 11:30 na parkingu Centrum Onkologii w Warszawie przy ul. Roentgena 5. Na hasło „Onkobieg” można skorzystać z darmowego miejsca parkingowego. Rozgrzewkę dla uczestników poprowadzi mistrz olimpijski i ambasador Onkobiegu Paweł Nastula.

Dieta antyrakowa – fakty i mity
Dieta antyrakowa – fakty i mity [5 zdjęć]

Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi...

zobacz galerię

Bieg rozpocznie się o godzinie 13.30 i będzie trwał 60 minut. Udział w ONKOBIEGU jest bezpłatny a forma dowolna: trasę można pokonać biegnąc, idąc, jadąc na hulajnodze, rolkach, czy w wózku. Ważna jest tylko obecność. 1350m pętlę (wokół Centrum Onkologii – Instytutu i Instytutu Hematologii i Transplantologii) można pokonać wielokrotnie, a każdy kilometr liczy się do ogólnego wyniku.

Honorowy patronat obejmie Burmistrz Dzielnicy Ursynów, Robert Kempa. Dyrektor Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie prof. dr hab. n. med.  Jan Walewski oraz Dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, prof. dr hab. n. med.  Krzysztof Warzocha.

2. Dlaczego biegniemy w Onkobiegu?

Celem ONKOBIEGU jest pozyskanie funduszy na pomoc podopiecznym Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki „SARCOMA” oraz Fundacji United Way Polska. Każdy pokonany kilometr to pieniądze przekazywane przez sponsorów na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia i Fundacji. W ubiegłym roku, dzięki uczestnikom biegu udało się pozyskać 60 000 złotych, które zostały przekazane najbiedniejszym chorym m.in. na leczenie i rehabilitację.

ZOBACZ TAKŻE: W tym przypadku przyśpieszone bicie serca powinno cię zaniepokoić

ONKOBIEG to także promocja aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz edukacja na temat chorób onkologicznych, w tym w szczególności budowanie świadomości mięsaków. ONKOBIEG ma na celu pobudzenie świadomości istnienia tak specyficznego rodzaju nowotworu złośliwego, jakim są mięsaki oraz informowanie odnośnie objawów, sposobów szybkiego rozpoznania oraz walki z tą rzadką chorobą.

3. Co to są mięsaki?

Mięsaki stanowią bardzo heterogenną grupę nowotworów. Ponad 50% mięsaków (MTM) zlokalizowanych jest na kończynach, a około 15% w przestrzeni zaotrzewnowej lub śródotrzewnowej. W większości przypadków, jako jedyny objaw MTM stwierdza się niebolesny guz, a także niekiedy niebolesne zniekształcenie zarysów kończyny w pobliżu stawów utrzymujące się przez co najmniej 6 tygodni.

Mięsaki dzielą się na:

  • mięsaki tkanek miękkich,
  • mięsaki tkanek miękkich przestrzeni zaotrzewnowej,
  • mięsaki kości.

Chorzy na MTM do leczenia onkologicznego zgłaszają się późno, ponieważ obserwowany guz nie daje dolegliwości bólowych i przez to wydaje się być banalnym schorzeniem, a jego obecność nie jest uciążliwa w pracy zawodowej i życiu osobistym.

ZOBACZ TAKŻE: Najskuteczniejsze produkty w walce z rakiem

Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe (dalej n.z.) tkanek miękkich w Polsce w latach 1963-2004 wzrosła blisko 3-krotnie, z 214 do 627 (u mężczyzn z 114 do 325, u kobiet z 100 do 302).

W 1963 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 214 nowych zachorowań na mięsaki tkanek miękkich, w 1973 r. 344, w 1983 r. 382 zachorowania, w 1993 r. 650 zachorowań, a w 2003 r. 581, co oznacza 2,7-krotny wzrost w ciągu 40 lat (6,8% nowych zachorowań rocznie). Szacuje się, że w 2024 r. w Polsce liczba nowych zachorowań na mięsaki tkanek miękkich wyniesie ponad 1 000 osób.

ZOBACZ TAKŻE: Rozprzestrzenia się błyskawicznie, MZ chce wprowadzić nowe szczepienia

Informacje prasowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.