Trwa ładowanie...

Olsztyńscy ratownicy medyczni dostali wezwanie do.... manekina.

Ratownicy z olsztyńskiego pogotowia dostali zgłoszenie, które sugerowało, że ktoś natychmiast potrzebuje ich pomocy. Po dojechaniu na miejsce nie zastali świadka zdarzenia. Szybko jednak odnaleźli ''poszkodowanego''. Okazało się, że to manekin ukryty w krzakach.

1. Anonimowe zgłoszenie z prośbą o pomoc

Osoba zgłaszająca stan zagrożenia życia manekina nie przedstawiła się dyspozytorowi. Podała tylko informację o tym, że pewien człowiek natychmiast potrzebuje pomocy medycznej. Ze zgłoszenia wynikało, że życie poszkodowanego jest zagrożone.

Ratownicy niezwłocznie udali się na miejsce. Zastali tam jednak dość niecodzienny widok. Okazało się, że potrzebującym pomocy jest manekin, a właściwie nogi manekina ubrane w dżinsy...

Zobacz film: "Ugryzł go komar. Trafił na intensywną terapię"

W rozmowe z Polsat News rzecznik olsztyńskiego pogotowia Krzysztof Jurołajć powiedział, że nie wiadomo, czy to był makabryczny żart, czy osoba zgłaszająca faktycznie nie miała możliwości sprawdzenia stanu ''poszkodowanego''.

Interwencja może wydawać się śmieszna, dopóki nie pomyślimy, że karetka mogła być potrzebna gdzie indziej.

2. Zasady wzywania karetki pogotowia

Musimy pamiętać, że karetkę pogotowia wzywamy tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Jeśli wzywamy karetkę do osoby poszkodowanej powinniśmy najpierw ocenić stan tej osoby.

Podstawą do wezwania pogotowia są takie objawy jak: zaburzenia świadomości, utrata przytomności, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, drgawki, akcja porodowa, zaburzenia rytmu serca, ostry ból brzucha, nasilona duszność, uporczywe wymioty lub masywne krwotoki.

Podczas wzywania jakichkolwiek służb ratunkowych powinniśmy przedstawić się z imienia i nazwiska. Na początku rozmowy podajemy też numer telefonu z którego dzwonimy, w razie gdyby połączenie zostało zerwane.

Następnie wyjaśniamy, co się stało, ile osób jest poszkodowanych, podajemy adres lub przybliżoną lokalizację miejsca, w którym się znajdujemy. Dyspozytor może do czasu przyjazdu karetki instruować nas, w jaki sposób możemy zająć się poszkodowanym. Nie odkładamy słuchawki zanim nie zrobi tego osoba przyjmująca zgłoszenie.

Wzywanie karetki bez potrzeby może skutkować karą finansową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza