Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic – przyczyny, objawy i leczenie

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic to zapalenie dużych tętnic: aorty i jej głównych gałęzi, zwłaszcza zewnątrzczaszkowych gałęzi tętnicy szyjnej. Przyczyna choroby nie jest znana, a jej objawy są różne. Zależą od lokalizacji patologii. Jak często występuje olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic? Na czym polega jego leczenie?

Zobacz film: "Produkty, które czyszczą tętnice ze złogów cholesterolu"

spis treści

1. Co to jest olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic?

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (GCA, giantcell arteritis, OlZT) jest pierwotną ziarniniakową chorobą naczyń, która dotyczy dużych i średnich tętnic, zwłaszcza aorty i jej rozgałęzień, głównie zewnątrzczaszkowych gałęzi tętnicy szyjnej.

To najczęściej diagnozowane pierwotne zapalenie naczyń. Choroba najczęściej dotyczy osób powyżej 50. roku życia (najwięcej zachorowań przypada na 7. dekadę życia), częściej kobiet niż mężczyzn. Zwykle występuje u osób pochodzących z północy Europy.

Choroba w większości przypadków rozwija się w tętnicach skroniowych znajdujących się po bokach głowy (stąd choroba jest także nazywana zapaleniem tętnicy skroniowej). Jednak olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic może także zajmować tętnice w obrębie szyi, górnej części ciała i kończyn górnych. Rzadkie lokalizacje to narząd słuchu, skóra głowy z martwicą, tarczyca oraz układ moczowo-płciowy.

2. Przyczyny GCA

Przyczyna olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic nie została dokładnie poznana. Według specjalistów jest to wynik zaburzeń w obrębie układu immunologicznego, które pojawiają się z wiekiem lub w reakcji na czynniki infekcyjne (wirusowe, bakteryjne) u osób genetycznie predysponowanych. Nie bez znaczenia jest pochodzenie etniczne, obecność zmian miażdżycowych oraz palenie tytoniu.

Choroba jest wywoływana przez stan zapalny w tętnicach. Tworzący się obrzęk sprawia, że ściany naczyń ulegają pogrubieniu. To może prowadzić do ich zwężenia lub zamknięcia. Gdy tak się stanie, ilość krwi dostarczanej do tkanek zmniejsza się. Skutkiem może być niedyspozycja i uszkodzenie ważnych struktur organizmu.

3. Objawy olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic

Symptomy, tak jak i obraz choroby, są różne. Zależy to głównie od lokalizacji zajętego naczynia. Choroba zwykle rozwija się powoli, niemniej zdarza się, że ma nagły i gwałtowny początek.

Najczęściej olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic powoduje:

 • zmęczenie,
 • utratę masy ciała,
 • objawy ogólne sugerujące infekcję. To stan podgorączkowy lub gorączka,
 • silny ból głowy, zwykle odczuwalny na skroni, choć może także występować w okolicy czoła lub na czubku lub z tyłu głowy,
 • nadwrażliwość skóry czaszki na dotyk, zwłaszcza w okolicy skroniowej i ciemieniowej,
 • zmiany tętnicy skroniowej. Ta staje się pogrubiała i guzowata,
 • zaczerwienienie i obrzęk przylegającej do niej skóry,
 • ból żuchwy (tzw. chromanie żuchwy), czasami z zaburzeniami połykania,
 • zaburzenia widzenia,
 • szmery naczyniowe nad tętnicami szyjnymi, podobojczykowymi i pachowymi,
 • osłabienie lub brak tętna na tętnicy skroniowej.

Charakterystyczne jest częste współwystępowanie olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic z polimialgią reumatyczną (PMR, polymyalgia rheumatica, PR). Diagnozuje się ją u połowy pacjentów z GCA. Wówczas chorobie mogą towarzyszyć objawy takie jak ból i sztywność poranna mięśni obręczy barkowej, szyi, klatki piersiowej oraz obręczy biodrowej.

W niektórych przypadkach następstwa choroby mogą być poważne. Najgroźniejsze jest GCA, która przebiega z utratą wzroku oraz zapalenie aorty prowadzące do jej rozwarstwienia. Do ślepoty może prowadzić zatkanie tętnicy zaopatrującej nerw w oku (nerw wzrokowy).

4. Diagnostyka i leczenie olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic

Jeżeli dolegliwości, które mogą zwiastować olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, nie ustępują pomimo leczenia niesteroidowymi lekami zapalnymi, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic wymaga różnicowania z innymi chorobami zapalnymi naczyń, infekcją oraz procesem nowotworowym.

Rozpoznanie olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic wymaga wykonania:

 • badań laboratoryjnych krwi. Stwierdza się w nich przyśpieszenie OB (zwykle >100 mm/h), zwiększenie stężenia CRP, także niedokrwistość i zmniejszone stężenie albumin we krwi,
 • badania moczu - w osadzie pojawiają się krwinki czerwone oraz zwiększa się aktywność aminotransferaz i fosfatazy alkalicznej,
 • badań obrazowych: USG tętnicy skroniowej, ewentualnie biopsja tętnicy skroniowej, badanie tomograficzne aorty i jej odgałęzień.

Leczeniem z wyboru olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic jest stosowanie glikokortykosteroidów, zwykle podawanych doustnie. U większości chorych po 1-2 latach leczenia glikokortykosteroidami dochodzi do remisji.

Leczenie jest ważne, ponieważ nie tylko poprawia samopoczucie i komfort funkcjonowania, ale i chroni przed powikłaniami choroby, które są związane z niedokrwieniem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza