Trwa ładowanie...

Okulary polaryzacyjne - co to są odblaski, zalety soczewek polaryzacyjnych,

Okulary polaryzacyjne są bardzo przydatnym urządzeniem. Znasz to z doświadczenia – prowadzisz auto, świeci ostre słońce, asfalt jest mokry, a ty niewiele widzisz przed sobą. Światło – odbijając się od gładkich powierzchni, takich jak woda, śnieg, szyba czy jezdnia – tworzy odblaski uniemożliwiające prawidłowe widzenie. Czy można widzieć wyraźnie, nawet przy intensywnym słońcu? Tak, ale potrzebne ci będą właśnie okulary polaryzacyjne.

Zobacz film: "Okulary polaryzujące"

spis treści

1. Jak powstają odblaski?

Okulary polaryzacyjne pozwalają zwalczyć największy problem dla wzroku, czyli odblaski, czyli oślepiające białe refleksy. Jak powstają odblaski? To wynik rozchodzenia się promieni świetlnych w dwóch kierunkach – pionowym i poziomym.

Wertykalne promienie słoneczne są nośnikiem wielu ważnych informacji dla oka, takich jak kolory czy kontrasty. Z kolei światło horyzontalne nie służy dobremu widzeniu, ponieważ odbija się od poziomych powierzchni, tworząc niebezpieczne odblaski.

2. Zalety soczewek polaryzacyjnych

Okulary polaryzacyjne niwelują poziome promienie słoneczne, które oślepiają cię podczas jazdy samochodem, szusowania na stoku czy opalania na plaży. Dodatkowo, obraz widziany przez okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją cechuje duży kontrast i nasycone kolory.

Okulary polaryzacyjne blokują szkodliwe dla oczu odblaski, a przez to wpływają na stan zdrowia oczu. Soczewki z filtrem zapobiegają podrażnieniom i zmęczeniu oczu. Kiedy nie oślepia cię ostre światło, nie mrużysz oczu i rzadziej cierpisz na ból głowy po przebywaniu na słońcu.

Dodatkowym plusem okularów polaryzacyjnych jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym UVA, UVB i UVC. Nosząc okulary z polaryzacją, unikniesz wielu groźnych chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek, zapalenie rogówek, a nawet zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Czy wiesz, jak należy chronić oczy latem?
Czy wiesz, jak należy chronić oczy latem? [6 zdjęć]

90% rodzajów raka skóry występuje od szyi w górę, a 10% na powiekach. Brzmi to dość przerażająco, ale

zobacz galerię

3. Kto powinien korzystać z okularów polaryzacyjnych?

Okulary polaryzacyjne są polecane wszystkim. Jednak szczególną uwagę powinni zwrócić na nie kierowcy, aby wyeliminować odbicia światła w asfalcie i szybie samochodu.

Okulary polaryzacyjne podczas jazdy na nartach w słoneczny dzień, a także w czasie uprawiania sportów wodnych podczas wakacji.

Okulary polaryzacyjne sprawdzą się również u osób, które wolą bierny wypoczynek na słońcu. Podczas opalania i spędzania czasu w miejscach o dużym nasłonecznieniu warto mieć na nosie właśnie okulary polaryzacyjne.

Jeśli twoje oczy są wrażliwe na światło, a podczas przebywania na słońcu łzawią, pieką i są zaczerwienione, koniecznie zainwestuj w okulary polaryzacyjne. Filtr polaryzacyjny uchroni cię przed przykrymi dolegliwościami, a przy tym będziesz mógł cieszyć się ostrym widzeniem w każdych warunkach.

4. Czy kolor soczewki ma znaczenie?

Jeśli wybierzesz się do salonu optycznego, na pewno trafisz na okulary polaryzacyjne o różnych kolorach szkieł. Kolor soczewki ma znaczenie, dlatego warto wiedzieć, które będą odpowiednie dla ciebie.

Szare i zielone soczewki można nosić przez cały rok. To szkła uniwersalne, które sprawdzą się w bardzo intensywnym słońcu oraz w mniej słoneczny dzień. Soczewki polaryzacyjne brązowe i miedziane to dobry wybór dla kierowców. Taki kolor szkła blokuje oślepiające promienie słoneczne, zapewnia ostrość widzenia, a dodatkowo wzmacnia widoczność czerwonego światła, co doceni każdy kierowca.

Okulary polaryzacyjne zapewniają komfort widzenia, poprawiają ostrość wzroku, wzmacniają kolory i świetnie sprawdzają się w pełnym słońcu. Sprawdzą się u wszystkich – aktywnych sportowców, kierowców i rowerzystów, a także zwykłych ludzi, którzy chcą zadbać o swój wzrok. Na okulary polaryzacyjne uważać powinny natomiast osoby jeżdżące na nartach, ponieważ przy jeździe po nierównym oblodzonym terenie (tzw. muldy), może wydawać się on gładki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza