Trwa ładowanie...

Oglądanie TV zwiększa ryzyko demencji. Nowe badania

Chcesz zachować sprawność umysłową do później starości? Zrezygnuj z oglądania telewizji. Naukowcy przeprowadzili na ten temat 3 niezależne i rzatelne badania. Stwierdzili, że oglądanie TV zwiększa ryzyko demencji.

Zobacz film: "Webinar odc. 1: Skuteczne sposoby i pomoce w usypianiu maluchów"

spis treści

1. Skutki długiego oglądania TV

Problem długiego oglądania telewizji przez osoby dorosłe jest dosyć poważny. Seniorzy spędzają przed ekranem telewizora długie godziny, a to nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Dlatego też temu zagadnieniu postanowili się przyjrzeć naukowcy.

Zespół pod kierownictwem prof. Kelleya Pette Gabriela z Uniwersytetu w Birmingham przebadał ok. 1600 osób w wieku ok. 76 lat. Każda z nich wzięła udział w kilku wizytach klinicznych, podczas których przeprowadzany był z nimi wywiad medyczny. Później uczestnicy zostali poddani rezonansowi magnetycznemu mózgu. Wyniki badań pokazały, że codzienna rutyna ma wpływ na kondycję mózgu w późnym wieku.

Okazało się, że osoby, które oglądały telewizję w stopniu od umiarkowanego do wysokiego, miały mniejszą ilość istoty szarej w mózgu nawet 10 lat po tym fakcie i w porównaniu do osób, które przed telewizorem siedziały niedługo. Świadczy to o poważnym pogorszeniu się stanu zdrowia mózgu i ryzyku wystąpienia demencji starczej.

2. TV szkodzi seniorom, ale też młodym

To jednak niejedyne badania w tym temacie. Kolejne przeprowadził Ryan Dougherty ze Szkoły Zdrowia Publicznego im. Johna Hopkinsa z zespołem i przedstawił je na konferencji Towarzystwa Kardiologicznego. Naukowcy stwierdzili, że oglądanie telewizji szkodzi szczególnie osobom w podeszłym wieku. Według ich analiz osoby, które w wieku 40, 50 i 60 lat często siedziały przed telewizorem, w wieku późniejszym miały problem z funkcjami poznawczymi mózgu, a ilość istoty szarej ich mózgach także była mniejsza niż u seniorów, którzy nie siedzieli przed TV.

Ekperci podkreślają, że istota szara to bardzo ważny element organizmu człowieka. Bierze ona udział w wielu procesach zachodzących w ciele, m.in. odpowiada za kontrolę mięśni, wzrok, słuch i podejmowanie decyzji. Im większa jej ilość, tym lepsze zdolności poznawcze.

"Biorąc pod uwagę, że procesy biologiczne leżące u podstaw demencji, takie jak zanik istoty szarej, zwykle rozpoczynają się w wieku średnim, jest to okres, w którym zachowania, takie jak nadmierne oglądanie telewizji, mogą być ukierunkowane i ograniczone w celu promowania zdrowego starzenia się mózgu" - wyjaśnia Dougherty.

3. TV a funkcje poznawcze

Kolejne badanie, w ramach którego przeanalizowano dane dotyczące 10,7 tys. Amerykanów w wieku ok. 59 lat, pokazało, że spadek funkcji poznawczych w wyniku zbyt długiego oglądania TV następuje dość szybko.

Uczestnicy tego badania relacjonowali swoje nawyki telewizyjne i przekazywali je naukowcom. Ci, w czasie analizy, skupili się na wynikach testów poznawczych z zakresu pamięci, słownictwa czy szybkości przetwarzania informacji przez mózg. Co się okazało?

U osób w wieku średnim, które twierdziliły, że oglądały TV w stopniu od umiarkowanego do wysokiego odnotowano o 7 proc. większy spadek funkcji poznawczych w ciągu 15 lat w porównaniu z osobami, które nie przesiadywały przed TV.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sprawdź także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza