Trwa ładowanie...

Odtruwanie alkoholowe – na czym polega, wskazania, odtruwanie na telefon

Odtruwanie alkoholowe stosuje się najczęściej w terapii walki z uzależnieniem. Popularne stało się też odtruwanie na telefon, czyli szybka interwencja lekarska w leczeniu kaca.

spis treści

1. Wskazania do odtruwania alkoholowego

Odtruwanie alkoholowe to skuteczna broń w walce z uzależnieniem. Polega na całkowitym oczyszczeniu organizmu z toksyn. Alkohol nie tylko niszczy organy wewnętrzne, powodując zapalenie i marskość wątroby, ale też degeneruje organizm i go zanieczyszcza.

Zobacz film: "Sprawdź, jak wątroba reaguje na alkohol"

Odtruwanie alkoholowe ma na celu detoksykację organizmu. Jest to jeden z kroków w terapii leczenia alkoholizmu – detoksykacja pozwala ograniczyć skutki odstawienia trunków takie jak zaburzenia rytmu serca, nerwowe tiki, zawroty i ból głowy, biegunka, wymioty i zaburzenia snu.

26-latka uwielbiała napoje energetyczne. Miała wątrobę jak u alkoholika
26-latka uwielbiała napoje energetyczne. Miała wątrobę jak u alkoholika [5 zdjęć]

Nadużywanie alkoholu ma bardzo niekorzystny wpływ na wątrobę. Jest to powszechnie znana prawda. Być

zobacz galerię

2. Na czym polega odtruwanie alkoholowe?

Założeniem odtruwania alkoholowego jest całkowite wyeliminowanie z krwi substancji aktywnych pochodzących z alkoholu. Odtruwanie to też przywrócenie odpowiedniej gospodarki witaminowej, mineralnej i wodnej organizmu.

Proces odtruwania alkoholowego jest trudny dla pacjenta i trwa do momentu osiągnięcia miarodajnych wyników. Jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, pod okiem lekarza, albo w domu.

Po dokładnym zbadaniu stanu pacjenta i zebraniu wywiadu lekarz ocenia stopień zatrucia organizmu i siłę uzależnienia. To pomaga przewidzieć reakcję organizmu chorego.

W odtruwaniu alkoholowym pacjentowi podaje się elektrolity, mieszanki witaminowe, glukozę, a także środki przeciwbólowe i uspokajające. Farmaceutyki mają na celu złagodzenie syndromu odstawienia alkoholu, wzmocnienie organizmu i uspokojenie nerwów.

Oficjalne odtruwanie alkoholowe trwa zazwyczaj kilka dni. Do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej pacjenci mogą jednak dojść znacznie później, uczestnicząc w spotkaniach grupy AA i rezygnując z napojów wyskokowych – wszystko zależy od stopnia uzależnienia.

3. Odtruwanie alkoholowe na telefon

Odtruwanie alkoholowe zainteresowało prywatne spółki, które oferują całodobowe, poimprezowe wsparcie. Odtruwanie tego typu polega na domowej wizycie lekarza, który aplikuje witaminowy, dożylny wlew eliminujący kaca. Usługa jest co raz bardziej popularna, a korzystają z niej głównie studenci.

Za przyjazd lekarza lub pielęgniarki z kroplówką podnoszącą na nogi po zatruciu alkoholowym trzeba zapłacić od 150 do nawet 400 zł nocą w dużych miastach. Odtruwanie alkoholowe na telefon niesie ze sobą ryzyko – łatwo uzależnić się od proponowanego sposobu na kaca, co prowadzi do bagatelizowania zgubnego wpływu alkoholu na organizm i uzależnień.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza