Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Odra znowu atakuje. Czy czeka nas światowa epidemia?

35 osób zmarło na odrę w Europie w ciągu ostatniego roku – takie oświadczenie wydała Światowa Organizacja Zdrowia. Eksperci dodają, że kluczowe znaczenie w powstrzymaniu epidemii mają szczepionki, a raczej niechęć do ich przyjmowania.

Zobacz film: "Ruch antyszczepionkowy w natarciu"

1. Odra zbiera żniwo we Włoszech i Rumunii

Ostatnią ofiarą jest sześciolatek z Włoch, który zmarł 22 czerwca br. Lekarz chłopca potwierdził: dziecko nie było szczepione i zmarło z powodu odry. Od czerwca 2016 roku tylko w samych Włoszech odnotowano ponad 3 tys. nowych przypadków tej choroby.

To choroba zakaźna przenoszona przez wirus odry. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Jakie są pierwsze symptomy? Wysoka gorączka, kaszel, katar i załzawione oczy. Wysypka pojawia się po trzech do pięciu dni od zakażenia.

Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak: zapalenie płuc czy zapalenie mózgu. Częściej dotyka dzieci, zwłaszcza te najmłodsze.

Sprawdź też:

Niebezpieczna roślina występuje w Polsce. Nie zrywaj pod żadnym pozorem

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowało, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2017 roku odra wystąpiła o 50 proc. częściej niż w przypadku całego poprzedniego roku.

Do tej pory najwięcej zachorowań zaobserwowano we Włoszech. Zdaniem doktora Roba Butlera pracującego w WHO: "Epidemia to skutek niestosowania przez mieszkańców tego kraju szczepionek i działalności ruchu antyszczepionkowego w Europie”.

2. Do szkoły tylko z pakietem szczepień

W związku z rozprzestrzenianiem się odry, włoski rząd chce stworzyć nakaz szczepień dla wszystkich dzieci. By rodzice mogli zapisać swoją pociechę do szkoły, będą musieli pokazać dokument potwierdzający przyjęcie przez dziecko 12 szczepionek.

Rodzice, którzy nie zgodzą się z tym dokumentem, będą prawnie ukarani. Wcześniej w szkołach wymagano przyjęcia przez kandydatów tylko 4 szczepionek. Dzieci nie musiały być szczepione na odrę.

Zobacz również:

Nieznany wirus przenoszony przez kleszcze. Jest kolejna ofiara

Problem nie dotyczy tylko Włoch. W ciągu ostatniego roku w Rumunii z powodu odry zarejestrowano 31 zgonów. Od czerwca 2016 r. do maja 2017 r. w tym kraju odnotowano ponad 3,9 tys. przypadków. To 42 proc. wszystkich zachorowań w Europie!

Niedawno rumuńskie Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że epidemia jest pod kontrolą rządu, a liczba szczepionek jest wystarczająca. W kraju wdrożono również kampanie społeczne, by uświadamiać wszystkich mieszkańców.

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie
6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie [9 zdjęć]

Szczepienia kojarzą nam się głównie z dziećmi, ale istnieją także szczepionki dla dorosłych, które mogą

zobacz galerię

Jak donosi WHO, 95 proc. naszej populacji powinno się szczepić na odrę. Tylko wtedy wirus nie będzie się rozprzestrzeniał. "Każda śmierć lub niepełnosprawność wywołana chorobą rozprzestrzeniającą się z powodu braku szczepienia jest niedopuszczalną tragedią" - mówiła dr Zsuzsanna Jakab, jeden z dyrektorów regionalnych pracujących w WHO.

Jak dodaje dr Jakab, odra nadal jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród dzieci na całym świecie. "Choroba nie oszczędza również Europy. Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni, tym bardziej, że każdy ma dostęp do skutecznej, bezpiecznej i niedrogiej szczepionki" - komentowała.

3. Jak jest w Polsce?

Zgodnie z dokumentem "Departamentu Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych u Ludzi" stworzonego przez GIS, w Polsce od początku roku na odrę zachorowało 26 osób. Porównując do innych krajów – to niewiele. Idąc jednak dalej w statystykach widzimy, że w pierwszej połowie ubiegłego roku tych przypadków było tylko 7.

W związku z tym Naczelna Rada Lekarska chce obowiązkowych zaświadczeń o szczepieniu przed przyjęciem do przedszkola. W tej sprawie już zaapelowano do Ministra Zdrowia, Konstantego Radziwiłła.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza