Trwa ładowanie...

Coraz większa liczba zachorowań na odrę

Naukowcy z Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie zbadali przyczynę zwiększonej liczby zachorowań na odrę w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazało, dzieci zaszczepionych matek są znacznie bardziej zagrożone zachorowaniem niż dzieci kobiet, które same przeszły odrę.

spis treści

1. Czym jest odra?

Odra to najpospolitsza z chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Odpowiedzialny za nią wirus Paramyxovirus morbilli bardzo szybko przenosi się drogą kropelkową. Zazwyczaj zachorowania na odrę nie są groźne, a uodparniają na tego wirusa na całe życia. Zdarza się jednak, że choroba ta staje się przyczyną poważnych powikłań, które w najgorszym przypadku mogą nawet doprowadzić do śmierci. W najbiedniejszych krajach świata co roku na odrę umiera nawet milion ludzi, w tym przede wszystkim dzieci.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Szczepienia przeciw odrze

Najskuteczniejszą obroną przeciwko odrze jest opracowana w latach 50. szczepionka. W jej skład wchodzą osłabione i pozbawione zjadliwości wirusy odry. Szczepieniom powinno się poddawać dzieci dwukrotnie: najpierw w wieku 13-15 miesięcy, a później w wieku 7 lat. Drugie z tych szczepień jest szczepieniem przypominającym. Tylko oba szczepienia mogą na wiele lat zapewnić odporność na wirusa odry.

3. Powrót odry

Na przełomie lat 80. i 90. w Stanach Zjednoczonych odnotowano nagły wzrost zachorowań na odrę. Z analizy przeprowadzonej przez Centrum Kontroli Chorób wynika, iż aż 24% wszystkich odnotowanych w tym okresie przypadków stanowiły dzieci urodzone między 1989 a 1991 rokiem. Kolejne analizy potwierdziły, iż na odrę zachorowało co trzecie niemowlę kobiet, które były zaszczepione przeciw tej chorobie, a tylko co ósme matek, które same przeszły odrę. Nie jest to jednak powód do porzucenia programu szczepień przeciwko odrze. Wręcz przeciwnie – rodzice powinni dołożyć więcej starań, aby upewnić się, że ich dziecko odpowiednio wcześnie się zaszczepi. Równie ważna jest szczepionka przypominająca – nie wolno jej przekładać, ani o niej zapomnieć. Im więcej jest dzieci, których szczepienia zostały zaniedbane, tym bardziej odra zagraża całej populacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Coraz większa liczba zachorowań na odrę
Coraz większa liczba zachorowań na odrę
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza