Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Odkryto mikrobiom oka. To bakterie chronią nasze oczy przed chorobami

Grzyby, bakterie, wirusy – to wszystko żyje w naszych i na naszym ciele, tworząc niezwykły, działający niczym szwajcarski zegarek – mikroświat. Czujesz się dziwnie, wiedząc, że twoje ciało nie należy tylko do ciebie? Trudno, musisz się z tym pogodzić, bo mikroskopijni mieszkańcy ludzkiego organizmu to pożyteczne i bardzo ważne stworzenia, dzięki którym chorujemy rzadziej i żyjemy dłużej. Jednym z najciekawszych miejsc, które upodobały sobie mikroby, jest gałka oczna. Kilka niezależnych od siebie grup badawczych, głównie ze Stanów Zjednoczonych odkryło, że ludzkie oko to wyjątkowa menażeria mikrobów nazywana przez profesjonalistów mikrobionem oka. Zdaniem ekspertów, to bardzo wrażliwe miejsce, a zaburzenie równowagi drobnoustrojowej może być przyczyną wielu chorób.

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

1. "RDZEŃ" MIKROBIOMU

Uczeni z University of Miami odkryli, że oko rzeczywiście zawiera "rdzeń" mikrobiomu, który składa się z czterech rodzajów bakterii i różni się w zależności od wieku człowieka, regionu geograficznego, w którym mieszka i z którego pochodzi czy styl życia, a także od tego, czy osoba używa soczewek kontaktowych czy nie. W skład bakteryjnego biomu oka wchodzą: gronkowce, paciorkowce, propionibakterie i rodzaj Diphteroides. 65 proc. zdrowych osób jest także nosicielami na rogówce wirusa TTV.

2. ŚWIEŻE NOWE SPOJRZENIE

Najnowsze doniesienia naukowców nomen omen zmieniają nasze spojrzenie na funkcjonowanie ludzkiego oka. Przez wiele lat sądzono bowiem, że powierzchnia oka jest krystalicznie czysta dzięki specjalnej wydzielinie wyposażonej w lizozym, czyli enzym uszkadzający ściany komórkowe bakterii i tym samym hamujący rozwój mikroorganizmów. Tymczasem okazuje się, że ludzkie oko to mieszkanie wielu drobnoustrojów współpracujących ze sobą na podobnych zasadach jak mikroorganizmy w przewodzie pokarmowym czy na skórze.

3. ANTYBIOTYK DO LAMUSA

Fakt ten sugeruje, że lekarze powinni mocno zastanowić się zanim przepiszą pacjentowi antybiotyk i czy steryd. Może on bowiem zabijać korzystne bakterie i zaburzać prawidłowe funkcjonowanie mikrobiomu oka. Tym bardziej, że zdaniem ekspertów znaczną część infekcji oczu wywołują nie bakterie, a wirusy, a wiele chorób ustępuje samoczynnie po 7 – 10 dniach, bez używania antybiotykoterapii. W myśl tej zasady łzawiące, piekące czy zaczerwienione oko to być może mniejszy problem niż uszkodzenie bakteryjnego sprzymierzeńca, który chroni nasze oko na co dzień.

Co ciekawe, najnowsze badania wykazują również, że kontrolowanie i stymulowanie mikrobionu oka można wykorzystać do tworzenia innowacyjnych terapii leczących różnego rodzaju choroby oczu, takie jak zespół suchego oka, zespół Sjogrena czy bliznowacenie rogówki. Naukowcy twierdzą też, że w przyszłości możliwe będzie stworzenie specjalnej bakterii zapobiegającej infekcjom.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza