Trwa ładowanie...

Odkryto mechanizm, który powoduje powstawanie tłuszczu

Naukowcy z Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii ujawnili mechanizm kontroli tworzenia tkanki tłuszczowej, w którym spożycie kalorii jest pobudzane przez hormony i białka reagujące na rodzaj diety o nazwie ADAMTS1. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, jak dieta o wysokiej zawartości tłuszczu, stres i niektóre leki steroidowe prowadzą do otyłości.

Tkanka tłuszczowa, miejsce, w którym znajduje się duża ilość dojrzałych komórek tłuszczowych wraz z niewielką ilością komórek macierzystych, jest rozmieszczona w różnych miejscach na ciele. Odkrycia opublikowane w „Science Signaling” przedstawiają, w jaki sposób komórki macierzyste w tych obszarach są przekształcane w komórki tłuszczowe.

Dr Brian Feldman, starszy autor badania, i jego współpracownicy odkryli, że przechowywane dojrzałe komórki tłuszczowe wydzielają hormon ADAMTS1, który kontroluje, czy otaczające komórki macierzyste zmieniają się w komórki tłuszczowe gotowe do przechowywania tłuszczu.

Badania wskazują, że produkcja hormonów ADAMTS1 może wpłynąć na tworzenie się tkanki tłuszczowej w wyniku diety o wysokiej zawartości tłuszczu i niektórych glikokortykosteroidów.

Naukowcy odkryli hormony odpowiedzialne za tycie
Naukowcy odkryli hormony odpowiedzialne za tycie (Shutterstock)

"Intuicyjnie, ludzie rozumieją, że kiedy jesz więcej, możesz przytyć" - mówi dr Feldman. "Przyjmujesz pożywienie, a jakieś sygnały sprawiają, że twoje ciało produkuje więcej tłuszczu. Nie wiedzieliśmy, co blokowało lub wyzwalało ten proces w warunkach in vivo. Wyniki nowych badań wypełniają te luki”.

Poprzednie badania wykazały, że podczas gdy dojrzałe komórki tłuszczowe mają podstawową funkcję przechowywania, to wysyłają i odbierają one również wiele sygnałów hormonalnych w celu regulacji metabolizmu.

Zespół Stanforda przeprowadził eksperymenty z wykorzystaniem komórek tłuszczowych i tłuszczu komórek macierzystych w laboratorium, a następnie na myszach i badania z udziałem ludzi w celu zbadania funkcji ADAMTS1.

Początkowo naukowcy identyfikowali geny, które zmieniają się w odpowiedzi na działanie glikokortykoidów. Podczas gdy glikokortykosteroidy leki, takie jak prednizon i deksametazon są szeroko stosowane w leczeniu stanów zapalnych, mają niekorzystne skutki uboczne powodujące otyłość i cukrzyce typu 2.

Naukowcy chcieli zrozumieć, w jaki sposób ryzyko otyłości jest zwiększone poprzez glikokortykosteroidy.

Eksperymenty wykazały, że dojrzałe komórki tłuszczowe myszy zazwyczaj produkują i wydzielają ADAMTS1. Jednakże, gdy myszom podano glikokortykosteroidy, poziom hormonu spadł. Gdy myszy zmodyfikowano genetycznie, aby wytwarzały większe niż przeciętne ilości ADAMTS1, wykazywały mniejsze pokłady tłuszczu i mniej dojrzałych komórek tłuszczowych.

Badania laboratoryjne wykazały, że gdy oczyszczony ADAMTS1 dodano do tłuszczowych komórek macierzystych w naczyniu, hormon blokował wywołane glikokortykosteroidami różnicowanie macierzystych komórek tłuszczu do dojrzałych komórek tłuszczowych, co sugeruje, że ADAMTS1 zazwyczaj działa jako sygnał na zewnątrz komórek tłuszczowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Po dotarciu do komórek macierzystych tkanki tłuszczowej naukowcy twierdzą, że hormon wysyła instrukcje za pośrednictwem sygnałów wewnątrz komórki, które pokrywają się z glukokortykoidowym sposobem reakcji komórek. Zespół zwraca również uwagę, że cząsteczka sygnalizacji komórkowej, zwana Plejotrofina, odgrywa kluczową rolę. Blokowanie sygnału cząsteczki zdaje się blokować całą reakcję komórek macierzystych z ADAMTS1.

Myszy były karmione dietą o wysokiej zawartości tłuszczu w celu zbadania wpływu diety na sygnały ADAMTS1. W wyniku diety o wysokiej zawartości tłuszczu myszy stały się grubsze, a nowe dojrzałe komórki tłuszczowe w trzewnej tkance tłuszczowej - tkance tłuszczowej otaczającej narządy wewnętrzne – miały obniżony poziom ADAMTS1.

Wyniki pokazują, że w wyniku diety wysokotłuszczowej dojrzało więcej trzewnych komórek tłuszczowych niż podskórnych. Odkrycia te sugerują, że hormon ten jest ważnym regulatorem różnic między tymi dwoma rodzajami dojrzałych komórek tłuszczowych.

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości
Dolegliwości, które prowadzą do otyłości [7 zdjęć]

Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla

zobacz galerię

W testach na ludziach obserwacje były takie same jak u myszy.

Badanie przeanalizowało jak dieta o wysokiej zawartości tłuszczu i hormony stresu są związane z otyłością. Hormony stresu przekazują wiadomości poprzez hormon ADAMTS1 przez co dojrzewa więcej komórek tłuszczowych.

"Uważamy, że jest to rodzaj sygnału, który mówi organizmowi, że przed nim ciężkie czasy i musi magazynować jak najwięcej energii" - mówi dr Feldman.

Dr Feldman zauważa, że te same sygnały i procesy zachodzą, gdy ludzie spożywają dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, bez stresu lub przyjmując glikokortykosteroidy.

Odkrycie może pomóc zrozumieć, jak tkanka tłuszczowa tworząca się w dzieciństwie wpływa na ryzyko otyłości przez całe życie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza