Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Odkryto 79. organ w organizmie człowieka – krezkę

Naukowcy mogą to potraktować jak noworoczny prezent. Nowy Rok rozpoczynają bowiem od odkrycia nowego narządu. Choć może się to wydawać dziwne, naukowcy odkryli nowy narząd wewnątrz ludzkiego ciała, który był tam ukryty przez cały ten czas.

Układ pokarmowy nazywany jest również układem trawiennym lub przewodem pokarmowym. Ma on za zadanie dostarczenie i trawienie żywności. Aby dobrze spełniać swoje zadanie, jest on bardzo długi i ma w całości około 8 metrów. Jego budowa jest również mocno skomplikowana i przez to narażony jest na wiele dolegliwości i schorzeń.

Nowy organ, znany jako krezka, znajduje się w naszym układzie pokarmowym i był zawsze przez wszystkich ignorowany, aż do tej pory.

Na początku uważano, że tworzyło go tylko kilka rozdrobnionych struktur znajdujących się w układzie pokarmowym, naukowcy potwierdzili jednak, że w rzeczywistości jest to ciągły narząd.

Naukowcy odkryli nowy organ w układzie pokarmowym - krezkę
Naukowcy odkryli nowy organ w układzie pokarmowym - krezkę (Shutterstock)

Pomimo jego odkrycia jego funkcja jest wciąż niejasna. Jednak naukowcy uważają, że badanie to może być kluczem do lepszego zrozumienia i leczenia chorób jamy brzusznej i przewodu pokarmowego.

"Gdy podejdziemy do niego jak do każdego innego narządu, będziemy mogli sklasyfikować choroby jamy brzusznej pod kątem tego narządu" - powiedział J Calvin Coffey, badacz ze Szpitala Uniwersyteckiego Limerick, który dokonał odkrycia.

"Na razie udało nam się ustalić jego anatomię i strukturę. Następnym krokiem jest określenie jego funkcji. Jeśli zrozumiemy jego funkcję, będzie można stwierdzić nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, a następnie konkretną chorobę" - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

"Jeśli połączymy wszystkie te elementy, to uzyskamy nowy dział nauki o krezce" – powiedział Coffey, dodaje "The Independent".

Fakt, że krezka jest odrębnym organem, jest od momentu jego przekwalifikowania obiektem nauki studentów medycyny. Ponadto "Gray’s Anatomy", najbardziej znany na świecie podręcznik medyczny, został uzupełniony o nową definicję.

Jednak czym tak naprawdę jest krezka? Według Science Alert jest to podwójna fałda otrzewnej - wyściółki jamy brzusznej – która sprawia, że jelita są przyczepione do ściany naszego brzucha i utrzymuje wszystko na swoim miejscu.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną....

zobacz galerię

Włoski erudyta Leonardo da Vinci był jednym z pierwszych, którzy odpowiednio opisali ten organ w 1508 roku, ale był on ignorowany przez wieki.

W 2012 roku Coffey i jego współpracownicy wykazali za pośrednictwem szczegółowych badań mikroskopowych, że krezka jest rzeczywiście ciągłą strukturą.

W ciągu ostatnich czterech lat zebrali oni dalsze dowody na to, że krezkę należy właściwie sklasyfikować jako indywidualny odrębny organ, a najnowsze badanie sprawia, że jest to już oficjalna informacja.

Chociaż na ogół przyjmuje się, że ludzkie ciało zawiera pięć głównych organów, a mianowicie serce, mózg, wątrobę, płuca i nerki, istnieje obecnie kilkadziesiąt innych organów, w tym okrężnica.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza