Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Odkryli gen odpowiedzialny za raka piersi (WIDEO)

Zobacz film: "Odkryli gen odpowiedzialny za raka piersi"

Międzynarodowy zespół naukowy dokonał przełomowego odkrycia. Naukowcy odkryli mutację genu RECQL, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Wyniki ich badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature Genetics".

Autorami odkrycia są prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński i prof. dr hab. n. med. Cezary Cybulski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz M. A. Akbari i S. A. Narod z Toronto i W. D. Foulkes z Montrealu.

Gen ten może przyczyniać się do zwiększonej zachorowalności na raka piersi w Polsce. Jest wysoce prawdopodobne, że odkrycie go będzie miało ogromne znaczenie dla uproszczenia całego procesu leczenia i diagnostyki nowotworu na całym świecie.

Naukowcy badali polskie i kanadyjskie rodziny, którzy mieli największe preferencje genetyczne, aby w przyszłości u niektórych z nich rozwinął się nowotwór piersi. Łącznie przebadano kilkanaście tysięcy kobiet z rakiem piersi i kilku tysięcy kobiet zdrowych.

Na podstawie tych badań stwierdzono, że gen RECQL jest nowym wysokim czynnikiem ryzyka w kategorii nowotworu piersi. Jeśli jest on uszkodzony lub niekompletny, mogą tworzyć się mutacje, które w konsekwencji prowadzą do rozwoju guza.

Jest to kolejny etap postępu genetycznego, który może w przyszłości wpłynąć znacznie na nasze zdrowie i usprawnić procesy leczenia i zapobiegania chorobie. Znalezienie tego genu stało się możliwe głównie dzięki nowej technologii - sekwencjonowaniu całego genu.

Wykrycie mutacji skłania do stałych i częstych kontroli, co znacznie zwiększa szanse na wyleczenie i powrót do pełnego zdrowia. Na ten temat wypowiada się studentka medycyny, która poddała się badaniom genetycznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza