Trwa ładowanie...

Odejście wód płodowych – czy to ten moment?

Wiele pytań nurtuje przyszłe mamy. Jednym w podstawowych zagadek jest ta, czy jeśli odejdą wody płodowe, to znak, że rozpoczyna się akcja porodowa?

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

spis treści

1. Odejście wód płodowych – charakterystyka

Wody płodowe zbierają się w tak zwanym pęcherzu płodowym. Pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiadają za ochronę płodu.  Mówiąc dokładniej, trzeba doprecyzować, iż dziecko rozwija się w macicy, w której umiejscowiony jest owy pęcherz. Można porównać go do wielkiego worka, który wyłożony jest od środka miękkimi błonkami i wypełniony wodami płodowymi. Funkcje, jakie pełni, są bardzo liczne: od utrzymania stałej temperatury, przez ochronę dziecka, po niedopuszczenie do odejścia wód płodowych.

Warto podkreślić, iż zanim odejdą wody płodowe, to podczas trwania całej ciąży wytwarzają się i wchłaniają cały czas.

Płód w 26 tygodniu ciąży (zdjęcia 3D)
Płód w 26 tygodniu ciąży (zdjęcia 3D) [6 zdjęć]

Pod skórą dziecka gromadzi się coraz więcej tkanki tłuszczowej

zobacz galerię

2. Odejście wód płodowych – czy to właściwy moment?

Istnieje przekonanie, że odejście wód płodowych zwiastuje poród. Niewiele osób wie, iż tak naprawdę jest to wejście w jego drugą fazę. Powinno się odbywać ją już w szpitalu. Niewielki odsetek kobiet – zaledwie dziesięć procent – zaczyna poród od odejścia wód płodowych.

Odejście wód płodowych zwykle zwiastuje poród.
Odejście wód płodowych zwykle zwiastuje poród.

Jak to się dzieje, że pęcherz pęka powodując odejście wód płodowych? Cała sytuacja spowodowana jest tym, że dziecko chce już przyjść na świat. Odpowiednio ustawione wciska się w kanał rodny. W tym momencie błona pęka i odchodzą wody płodowe. Na szczęście nie wszystkie. Zdecydowana większość płynu zostaje w środku razem z dzieckiem, by zmniejszyć tarcie przy porodzie.

Odejście wód płodowych bywa różne. Niektóre mamy mówią, iż wypłynęły one nagle i pod dużym ciśnieniem, inne odczuwały jedynie małe sądzenie, a przez to lekko wilgotną bieliznę. Nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze, by odszedł czop śluzowy i aby w końcowej fazie ciąży kobieta miała podwyższoną wilgotność w pochwie. Gdy jednak odejście wód płodowych nastąpi za szybko, wówczas pojawią się skurcze, jest to bowiem jednoznaczny sygnał dla macicy, iż poród się zaczyna.

3. Odejście wód płodowych – skąd wiadomo, że to one i co zrobić, gdy odejdą za wcześnie?

Niezależnie od tego, czy odejście wód płodowych nastąpi nagle i spektakularnie, czy też wręcz niezauważalnie, bo za sprawą sączenia, najważniejsze jest to, by pęcherz wciąż chronił dziecko.

Każda kobieta, która poczuje, iż odchodzą wody płodowe, winna się bezzwłocznie udać do lekarza prowadzącego ciążę lub do najbliższego szpitala. Wówczas lekarz powinien zbadać ciężarną i określić, czy jej podejrzenia są słuszne.

Jedzenie wspomagające rozwój dziecka
Jedzenie wspomagające rozwój dziecka [7 zdjęć]

Produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem węglowodanów. Posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki

zobacz galerię

Kobiety, którym odejście wód płodowych w za wczesnym stadium ciąży się przydażyły, coraz częściej są spokojne, ponieważ akcja kończy się sukcesem. Trzeba bardzo uważać, by w takiej sytuacji nie dopuścić do zakażenia – gdy pęknie pęcherz, wówczas dziecko nie jest już chronione. Przedwczesne odejście wód płodowych wiąże się ze stałym pobytem w szpitalu i przyjmowaniem leków. Konieczność taka zachodzi, ponieważ w takich sytuacjach należy monitorować zdrowie kobiety w sposób bardzo szczegółowy i dokładny. Tak, aby rozwijające się jeszcze dziecko miało zapewniony optymalny komfort.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza