Trwa ładowanie...

Odczuwasz ciągły ból głowy lub pleców? Lekarze proponują nową terapię

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Warwick przeprowadzili badania na pacjentach cierpiących na przewlekły ból głowy lub uskarżających się na chroniczny ból pleców. Ich wyniki mogą rzucić nowe światło na postrzeganie tych dolegliwości, a pacjentom dać nadzieję na pozbycie się bólu na zawsze.

Naukowcy przebadali grupę osób, z których niektóre cierpiały na systematyczny ból głowy (występujący minimum przez 15 dni każdego miesiąca w roku) oraz pleców. W trakcie badań okazało się, że jeśli pacjent cierpiał na jedno ze schorzeń miał dwukrotnie większe szanse na wystąpienie drugiego.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nawet 300 milionów ludzi na świecie może cierpieć na przewlekły ból głowy. Dolegliwości ze strony pleców pojawia się natomiast u 8 na 10 osób. U 20 proc. z nich ból zostanie na zawsze.

Zobacz film: "Ból pleców. Nieznany objaw odwodnienia"

Brytyjscy naukowcy, którzy odkryli powiązanie pomiędzy bólem głowy i kręgosłupa nie wiedzą co jest przyczyną nietypowego połączenia. Mają jednak hipotezę, która pozwala im zaproponować nową terapię, dzięki której uda się zwalczyć chroniczny ból zarówno głowy jak i pleców.

Lekarze podejrzewają, że kluczem do zrozumienia dolegliwości jest wrażliwość pacjentów na ból. Bóle głowy powodowane są zazwyczaj przez dolegliwości natury fizycznej, podczas gdy powodem bólu pleców są zazwyczaj czynniki natury psychologicznej.

Dlatego brytyjscy lekarze proponują terapię łączoną. Leki przeciwbólowe, stosowane najczęściej w przypadkach bólów głowy chcą połączyć z ćwiczeniami i psychoterapią – stosowanymi najczęściej przy przewlekłych schorzeniach kręgosłupa. Holistyczne podejście ma pomóc uwolnić się od bólu na zawsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza