Trwa ładowanie...

Ochrona stawów

Ochrona stawów to zagadnienie bardzo ważne, ponieważ coraz więcej osób skarży się na dolegliwości z nimi związane. Spowodowane jest to przede wszystkim siedzącym, wygodnym trybem życia. Choroby w głównej mierze polegają na ścieraniu się chrząstki stawowej, w wyniku czego staw nie pracuje prawidłowo i pojawia się ból. Najlepiej temu zapobiegać,  stosując profilaktyczną ochronę. Gdy jednak pojawi się ból, warto wiedzieć, jak się go pozbyć.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Dlaczego chrząstka stawowa się zużywa?

Wpływ na chrząstkę ma nie tylko wiek człowieka, ale także patologie w budowie anatomicznej, choroby autoimmunologiczne, nadwaga, brak ruchu czy niedobory żywieniowe prowadzące do zaburzeń w jej strukturze. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w hydroelastycznej chrząstce dochodzi do odwodnienia, przez co nie może już chronić kości - dochodzi wówczas do zmian. Do uszkodzenia chrząstki stawowej prowadzą również urazy stawu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów zaczyna się od chrząstki stawowej. Ta część jest miękka i elastyczna, ponieważ pełni funkcję amortyzatora pomiędzy kośćmi. Dzięki niej nie ocierają się o siebie. A teraz wyobraźmy sobie, co się dzieje, kiedy ta miękka przegroda zaczyna się ścierać. Staw przestaje wtedy prawidłowo funkcjonować. Jego zniekształcenie powoduje, że zaczynamy mieć trudności z poruszaniem się.

2. Jak chronić nasze stawy?

Jak należy leczyć stawy? Często zadajemy sobie to pytanie, gdy dolegają nam bóle stawowe. Aby były one bezpieczne, ważne są:

 • dużo ruchu, szczególnie przez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na stawy,
 • utrzymywanie prawidłowej wagi,
 • zbilansowana dieta – powinna być bogata w wapń, witaminy D i B oraz bioflawonoidy,
 • nie mniej istotne są glukozaminy, chondroityny i kolagen, dzięki którym chrząstka się nie niszczy. Najlepiej jest przyjmować te składniki w postaci specjalnie przygotowanych preparatów, suplementów diety,
 • glukozamina – po 40. roku życia organizm traci zdolność jej wytwarzania i konieczna jest suplementacja. Jest to bardzo potrzebne, ponieważ stanowi ona składnik niezbędny do budowy chrząstki stawowej,
 • chondroityna – wypełnia przestrzenie międzykomórkowe tkanek łącznych. Aby stawy były wytrzymałe i sprawne, należy uzupełniać jej niedobory,
 • witamina C – chroni stawy, ułatwiając przyswajanie glukozaminy i chondroityny. Podczas stanów zapalnych ilość witaminy C zmniejsza się nawet o 80 proc.,
 • kolagen – buduje tkankę łączną i ścięgna, decyduje o wytrzymałości i odporności stawów. Jego włókna są sprężyste i bardzo odporne na obciążenia. Niektóre z chorób zwyrodnieniowych powstają w wyniku autoagresji. Kolagen przeciwdziała atakowaniu przez organizm własnych komórek.

Zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostno-stawowym to nie przelewki. Najpierw pojawiają się bóle, trzaski, sztywność i w końcu nie możemy już poruszać się jak dawniej. Dolegliwości (np. artroza) sprawiają, że bardzo cierpimy, a w końcu stajemy się inwalidami.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Prawda znana nie od dziś, ale kto z nas się do niej stosuje? Najczęściej przypominamy sobie o naszym ciele dopiero, kiedy zaczyna boleć. Tak właśnie jest w przypadku schorzeń związanych ze stawami. Powoli, po cichu unieruchamiają nas, doprowadzając do inwalidztwa. Warto więc pomyśleć o nich już dziś i zacząć je chronić.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta pooperacyjna
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza