Obwoźna budka do badania jąder. Dla wstydliwych pacjentów
Rak jądra jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Eksperci z Nowej Zelandii stworzyli przenośną budkę, w której mężczyzna może zbadać swoje jądra, nie widząc przy tym lekarza. To opcja dla mężczyzn, którzy są bardzo zawstydzeni badaniem.
Zobacz film: "Te nowotwory mają największą szansę na wyleczenie!"
1. Objawy raka jądra
Rak jądra dotyczy młodych mężczyzn. Zwykle atakuje przed 40. rokiem życia. W Polsce co roku wykrywanych jest ok. 700 przypadków zachorowań. Objawami nowotworu jądra jest powiększenie części lub całego jądra. Pojawia się ono jednostronnie i stopniowo. Powiększone jądro jest wyraźnie cięższe i twarde. Tylko u 25 proc. pacjentów powiększeniu jądra towarzyszy stan zapalny i bolesność.
Nowotwór jądra doświadczony lekarz może wykryć podczas badania palpacyjnego, czyli przez dotyk. Wstępną diagnozę potwierdza badanie USG.
Żeby zachęcić mężczyzn do regularnego badania stanu swoich jąder organizacja Testicular Cancer z Nowej Zelandii opracowała prosty sposób na to, żeby badanie było mniej wstydliwe.
2. Budka do badań
Eksperci z organizacji skonstruowali prostą budkę, która składa się z parawanu i ścianki działowej z otworem na dłoń. Mężczyzna, który wchodzi do budki, nie widzi lekarza znajdującego się po drugiej stronie. Badany zasłania się parawanem, a będący po drugiej stronie lekarz wkłada rękę przez otwór i wykonuje badanie.
Ograniczony kontakt z lekarzem na spowodować, że pacjent nie będzie zawstydzony podczas badania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.