Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Obwoźna budka do badania jąder. Dla wstydliwych pacjentów

Rak jądra jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Eksperci z Nowej Zelandii stworzyli przenośną budkę, w której mężczyzna może zbadać swoje jądra, nie widząc przy tym lekarza. To opcja dla mężczyzn, którzy są bardzo zawstydzeni badaniem.

Zobacz film: "Te nowotwory mają największą szansę na wyleczenie!"

1. Objawy raka jądra

Rak jądra dotyczy młodych mężczyzn. Zwykle atakuje przed 40. rokiem życia. W Polsce co roku wykrywanych jest ok. 700 przypadków zachorowań. Objawami nowotworu jądra jest powiększenie części lub całego jądra. Pojawia się ono jednostronnie i stopniowo. Powiększone jądro jest wyraźnie cięższe i twarde. Tylko u 25 proc. pacjentów powiększeniu jądra towarzyszy stan zapalny i bolesność.

Nowotwór jądra doświadczony lekarz może wykryć podczas badania palpacyjnego, czyli przez dotyk. Wstępną diagnozę potwierdza badanie USG.

Żeby zachęcić mężczyzn do regularnego badania stanu swoich jąder organizacja Testicular Cancer z Nowej Zelandii opracowała prosty sposób na to, żeby badanie było mniej wstydliwe.

2. Budka do badań

Eksperci z organizacji skonstruowali prostą budkę, która składa się z parawanu i ścianki działowej z otworem na dłoń. Mężczyzna, który wchodzi do budki, nie widzi lekarza znajdującego się po drugiej stronie. Badany zasłania się parawanem, a będący po drugiej stronie lekarz wkłada rękę przez otwór i wykonuje badanie.

Ograniczony kontakt z lekarzem na spowodować, że pacjent nie będzie zawstydzony podczas badania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza