Trwa ładowanie...

Obsesja - czym jest, przyczyny, objawy, leczenie

Obsesja to zjawisko psychopatologiczne, objawiające się natrętnymi, powracającymi myślami, impulsami lub wyobrażeniami, które pojawiają się wbrew woli człowieka. Obsesja to problem, który dotyczy znaczącej części populacji. Może być wywołana jakimś zachowaniem, miejscem lub osobą. Obsesja może stać się niebezpieczna zarówno na chorego, jak i ludzi w jego otoczeniu.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Czym jest obsesja

Obsesja jest w istocie jednym z objawów nerwicy natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Zwana również myślami natrętnymi pojawia się na przekór woli człowieka, który wie, że myśli te są irracjonalne i niedorzeczne.

Myśli te prześladują chorego i zmuszają go do wielorazowego wykonywania często bezsensownych działań, zwanych czynnościami natrętnymi lub kompulsjami, takich jak na przykład sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte lub światła w domu zgaszone, nagminne czyszczenie czy mycie. Obsesji towarzyszy ciągły lęk, niepokój, nadmierna drobiazgowość i skrupulatność, niepewność, wielokrotne sprawdzanie prawidłowości wykonywanych czynności, perfekcjonizm.

Obsesją może zostać objęta także druga osoba. Może do tego dojść na skutek nieodwzajemnionej miłości czy zauroczenia lub być konsekwencją odrzucenia. Wówczas chory obsesyjnie śledzi wszystkie poczyniania drugiej osoby - na bieżąco przegląda wszystkie jej social media, czasem także chodzi za nią. Nierzadko także wystaje pod domem swojej ofiary lub włamuje się do niej. Są to sytuacja raczej rzadko spotykane, niemniej obsesja może przybrać taką formę.

Jak radzić sobie z obsesjami?
Jak radzić sobie z obsesjami? [7 zdjęć]

Jedną z najbardziej pomocnych wizualizacji do zastosowania podczas obsesyjnego myślenia jest wyobrażenie...

zobacz galerię

2. Przyczyny obsesji

Obsesja może mieć podłoże genetyczne, być powodowana zmianami anatomicznymi w płacie czołowym mózgu, traumatycznymi przeżyciami, stresem, frustracją czy wychowaniem w patologicznym środowisku.

Trudno jest jednoznacznie określić, co wywołało obsesyjne zachowania. Na jej powstanie może wpłynąć jednocześnie kilka czynników. Zmiany neurologiczne mogą uaktywnić się w sytuacji, kiedy chory trafia w nieodpowiednie środowisko, jest bardziej podatny na sugestię i mniej odporny na psychiczny stres.

3. Czego może dotyczyć obsesja

Najczęściej myśli natrętne dotyczą kwestii zdrowia, higieny, religii, agresji wobec innych oraz porządku. Obsesja na punkcie zdrowia i higieny objawia się lękiem przed zarażeniem lub bakteriami oraz wirusami. Ten typ obsesji powoduje, że osoba nękana natrętnymi myślami nagminnie myje ręce lub całe ciało, boi się kontaktu fizycznego z ludźmi oraz z przedmiotami, które mogą być siedliskiem bakterii, jak klamki u drzwi czy poręcze przy schodach. Unika lub niekomfortowo czuje się w miejscach publicznych, takich jak toalety publiczne, restauracje czy instytucje zdrowotne.

Obsesja o podłożu religijnym objawia się myślami bluźnierczymi, również o tematyce seksualnej lub lękiem przed popełnieniem grzechu, czyli skrupulatyzmem. Obsesja wiążąca się z agresją wobec innych objawia się natrętnymi myślami o skrzywdzeniu całkowicie nieznajomej, jak i bliskiej osoby. Myśli te nie są akceptowane ani realizowane przez chorego, który w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla innych osób.

Obsesja na punkcie porządku objawia się przymusem ciągłego sprzątania w obawie przed zarazkami, bakteriami i nieporządkiem. Natrętne myśli zmuszają chorego do wykonywania czynności w ustalonym rytmie lub kolejności. Osoba, która posprząta według ustalonego rytuału, osiąga chwilowy spokój.

Zobacz także:

4. Leczenie obsesji

Obsesja leczona jest za pomocą psychoterapii, farmakoterapii, psychoedukacji oraz w ostateczności psychochirurgii. Leczenie obsesji jest bardzo czasochłonnym i złożonym procesem, ustalanym indywidualnie dla każdego przypadku. W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosuje się leki antydepresyjne, tak zwane SSRI - selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, na przykład paroksetynę lub sertralinę.

Podczas psychoterapii pacjenta wystawia się na bodźce wywołujące obsesje, co ma na celu wyrobienie u chorego odporności na te czynniki oraz zdolności powstrzymania się przed wykonywaniem czynności natrętnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.