Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Obrzęki na nogach to ważny sygnał wysyłany przez organizm. Nie bagatelizuj

Lato to doskonały czas, aby odsłonić swoje stopy. Niestety to także moment, kiedy woda chętniej niż o innej porze roku zatrzymuje się w ciele, powodując obrzęki. Wszystko po to, by zrobić zapasy na ”gorsze” czasy. Niestety przyczyny puchnięcia nóg mogą być o wiele poważniejsze. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Dlaczego puchną mi stopy?

”Prawdopodobnie istnieje 50 różnych rzeczy, które mogą powodować puchnięcie stóp, kostek i nóg” - mówi Britt H. Tonnessen, chirurg naczyniowy Yale Medicine.

Jednym z powodów, dla których stopy i nogi mają tendencję do puchnięcia bardziej niż np. ramiona, jest po prostu to, że grawitacja ciągnie płyny w ciele aż do kończyn dolnych, twierdzi dr Tonnessen.

”Mówię moim pacjentom, że gdybyście byli na Księżycu, nie zauważylibyście, że dzieje się tak samo!” – zauważa specjalista. Niemniej nigdy nie powinniśmy bagatelizować takich objawów, ponieważ mogą być sygnałem ostrzegawczym, który wysyła nam organizm.

2. Nadmiar soli w diecie

Nikt nie lubi niedoprawionych potraw, ale lepiej się zastanów zanim kolejny raz dosolisz ziemniaki. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, powodując obrzęk.

”Radzę moim pacjentom, aby dokładnie sprawdzali etykiety produktów spożywczych. Tylko zobaczcie, ile soli jest w przetworzonych produktach przeznaczonych do odgrzewania w mikrofalówce, w daniach z puszki, czy innych ”gotowcach”. Nie powinniśmy spożywać więcej niż 2000-2400 miligramów soli dziennie” - mówi dr Tonnessen.

3. Żylaki na nogach

”Nawet ludzie w wieku 20 i 30 lat mogą mieć żylaki” - mówi dr Tonnessen. Pojawiają się w momencie, kiedy żyły w nogach słabną i tracą elastyczność.

Wówczas zastawki w żyłach, które pomagają wtłaczać krew z powrotem w kierunku serca, nie mogą działać tak wydajnie. Na nogach, stopach i kostkach pojawiają się obrzęki.

Pomocne w tym wypadku mogą być pończochy uciskowe, dieta, udrażniająca żyły, podnoszenie nóg do góry i regularne ćwiczenia.

4. Opuchlizna jako objaw zakrzepicy

Jeżeli zauważysz, że puchnie ci tylko jedna noga, może to oznaczać, że głęboko w tkance stworzył się zakrzep. Ten stan nazywany jest zakrzepicą żył głębokich.

”Na zakrzepicę można zachorować w każdym wieku. Zakrzep często pojawia się w wyniku niedoleczonej kontuzji lub nawet po długiej podróży samochodem” - mówi dr Tonnessen. Stan ten można rozpoznać wykonując USG.

W przypadku, gdy padnie diagnoza należy natychmiast podjąć leczenie, aby zapobiec przemieszczaniu się skrzepu krwi do mózgu, serca lub płuc.

5. Sygnał ostrzegający o zawale serca

Jeżeli obrzęk się powiększa oraz towarzyszą mu inne objawy, takie jak duszność, ból w klatce piersiowej lub ucisk w brzuchu, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń pod numer 911. Może to być zewnętrzny objaw, który wysyła serca, nerki bądź wątroby.

Pamiętaj, że puchnięcie nóg bardzo często ostrzega o problemach z krążeniem. To cichy sygnał, który ostrzega przed zatorem lub zawałem serca. Dlatego postaraj się jak najszybciej ustalić przyczyny tego stanu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza