Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Obrzęk limfatyczny – przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek, zwany inaczej słoniowacizną. Jakie są przyczyny obrzęku limfatycznego? Jakie są objawy obrzęku limfatycznego? Czy obrzęk limfatyczny można wyleczyć? Do czego może doprowadzić obrzęk limfatyczny?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Obrzęk limfatyczny – przyczyny

Obrzęk limfatyczny powstaje za sprawą zastoju limfy, czyli płynu tkankowego naczyń chłonnych. Zastój jest spowodowany nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych lub wad wrodzonych. Obrzęk limfatyczny w stadium bardzo zaawansowanym może doprowadzić w najgorszym wypadku do amputacji kończyn.

Słoniowacizna, bo tak inaczej można nazwać obrzęk limfatyczny, to nic innego jak zaburzenie odpływu płynu limfatycznego. Kiedy układ działa prawidłowo, płyn z naczyń chłonnych pochłania niepotrzebne substancje, na przykład białka, i usuwa je z organizmu. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia, niepotrzebne substancje pozostają między komórkami. Z czasem, nagromadzona limfa, doprowadza do lekkiej opuchlizny. Następnym etapem jest twardnienie limfy. Ostatnim etapem jest słoniowacizna i duży obrzęk tkanki i skóry. Obrzęk limfatyczny najczęściej dotyczy górnych i dolnych kończyn. Częściej występuje u mężczyzn.

Obrzęk limfatyczny może być spowodowany: przewlekłą niewydolnością żylną, kontuzjami i zwichnięciami, infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybami, które prowadzą do zapalenia naczyń chłonnych, chorobą tkanki łącznej, a także powikłaniami pooperacyjnymi, na przykład po operacji naczyniowych.

Do najczęstszych przyczyn słoniowacizny zaliczamy jednak leczenie nowotworowe, które obejmuje usunięcie węzłów chłonnych, na przykład mastektomia. Operacja taka przyczynia się bowiem do uszkodzenia układu limfatycznego.

Obrzęk limfatyczny to inaczej słoniowacizna, objawia się zastojem limfy w tkankach i opuchlizną
Obrzęk limfatyczny to inaczej słoniowacizna, objawia się zastojem limfy w tkankach i opuchlizną

2. Obrzęk limfatyczny – objawy

Do objawów obrzęku limfatycznego zaliczamy: dużą opuchliznę, która stale się powiększa, grudkowate narośla, twardszą skórę, wybrzuszenia na skórze, uczucie ciężkości, ból, kłopoty z poruszaniem kończyn.

3. Obrzęk limfatyczny – leczenie

Leczenie obrzęku limfatycznego polega na aplikacji kremów, które uchronią skórę przed infekcjami, podawaniem leków zmniejszających obrzęki, a także drenaż limfatyczny, kompresjoterapia lub rehabilitację ruchową. Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, którego zadaniem jest przemieszczenie limfy z obszaru objętego obrzękiem. Kompresjoterapia to terapia uciskowa. Miejsce opuchnięte owija się bandażem, aby wspomóc pracę mięśni, a co za tym idzie, zwiększyć przepływ limfy.

W przypadkach, gdy obrzęk limfatyczny jest w bardzo zaawansowanym stadium, niezbędna jest operacja. Zabieg chirurgiczny ma na celu wycięcie przerośniętej tkanki. W przypadku dużych uszkodzeń naczyń limfatycznych wykonuje się zabieg mikrochirurgiczny. Zabieg ten polega na transplantacji naczyń limfatycznych, aby stworzyć nowe połączenia limfatyczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Następny artykuł: Opis zabiegu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza