Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Dla medyków i nauczycieli?

Niektóre państwa już wprowadzają obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla medyków. Takie rozwiązanie zastosowano we Włoszech, Francji i Grecji. Czy jednak jest to jedyna grupa zawodowa, która powinna być poddana obowiązkowym szczepieniom przeciwko koronawirusowi? O zdanie zapytaliśmy prof. Roberta Flisiaka, epidemiologa i członka Rady Medycznej do spraw COVID-19, który był gościem programu WP "Newsroom".

spis treści

  - Jeżeli chodzi o medyków, to sytuacja nie jest jednoznaczna. Jak wiemy, poziom wyszczepienia wśród lekarzy jest bardzo wysoki. Najbardziej martwi mała liczba zaszczepionych, chociażby personelu domów pomocy społecznej, który od początku miał taką możliwość, ale z niej nie skorzystał. W związku z tym być może tam przede wszystkim trzeba by było zastosować taki obowiązek. To są osoby, które mają kontakt z pacjentami obarczonymi największym ryzykiem fatalnego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 – wyraził zaniepokojenie ekspert.

  Prof. Flisiak uważa także, że grupą zawodową, w której trzeba podjąć większe wysiłki związane z przekonaniem do szczepień, są nauczyciele.

  - Myślę, że trzeba zwiększyć intensywność i stymulację w zakresie szczepienia wśród nauczycieli. Jeśli nie chcemy mieć jesienią nauczania hybrydowego, czy zdalnego, to jest to konieczne. Czy nam się to podoba czy nie, dzieci będą roznosiły zakażenia, a ofiarami infekcji w przypadku szkoły będą nauczyciele. I być może trzeba będzie zorganizować dla nauczycieli jakieś zachęty, czy nawet przymus pośredni – ostrzega lekarz.

  Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO

  Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza