Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Objawy zatrucia dioksynami. Znajdują się w żywności (WIDEO)

Zobacz film: "Objawy zatrucia dioksynami"

Dioksyny są trującymi związkami chemicznymi, które możemy znaleźć m.in. w tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Spożywane regularnie mogą przyczynić się do wielu poważnych chorób.

W jakich produktach je znajdziemy i dlaczego są dla nas niebezpieczne? Spożywane regularnie mogą przyczynić się do niepłodności i mutacji w kodzie genetycznym. W niektórych przypadkach powodują zmiany nowotworowe.

Według naukowców większość z dioksyn trafia do organizmu wraz z jedzeniem. Substancje te mają zdolność gromadzenia się w organizmie. Badacze uważają, że ich szkodliwe działanie może być widoczne nawet w kolejnym pokoleniu.

Dioksyny wpływają też na wytwarzanie hormonów oraz przemianę materii. Szkodzą układowi odpornościowemu. Stężenie dioksyn podaje się w nanogramach TEQ na kilogram masy danego produktu, czyli ng-TEQ/kg. W których produktach występują?

Najwięcej dioksyn znajduje się w mięsie (2,4 - 12,6 ng-TEQ/kg) rybach morskich (4,2-40 ng-TEQ/kg) i słodkowodnych (1,2 - 9,4 ng-TEQ/kg). Stężenie tych szkodliwych substancji zwiększa się podczas grillowania. Dotyczy to również warzyw. Należy zwrócić na to uwagę podczas przyrządzania potraw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza