Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia wyrostka – charakterystyka, objawy podstawowe, objawy nietypowe, leczenie

Zapalenie wyrostka pojawia się nagle i objawia się silnym brzuchem brzucha. Jeśli ból nie ustępuje i nie słabnie po 4 godzinach należy zgłosić się na ostry dyżur. Zapalenie wyrostka może zdarzyć się w każdym wieku najczęściej jednak między 10 a 30 rokiem życia i czasami zdarza się, że objawy zapalenia wyrostka są nietypowe. Jak zatem objawia się zapalenie wyrostka?

Zobacz film: "Jak działa żołądek?"

spis treści

1. Objawy zapalenia wyrostka – charakterystyka

Wyrostek robaczkowy to uwypuklenie w pierwszym miejscu jelita grubego gdzie łączy się w jelitem cienkim. Zapalenie wyrostka może zdarzyć się w każdym wieku i ma charakter przewlekły, który może przejść w ostry. Zanim jednak dojdzie do ostrego zapalenia wyrostka chory przez kilka miesięcy odczuwa silny ból brzucha, ma problemy z wypróżnianiem oraz złe samopoczucie. Pozostawienie ostrego stanu bez pomocy chirurgicznej prowadzi do przeniesienia się zapalenia do otrzewnej. A to jest stan zagrażający życiu człowieka. Przyczyny bólu brzucha mogą być różne dlatego nie wolno go lekceważyć. Do zapalenia wyrostka może dojść kiedy w diecie jest niedostateczna ilość błonnika a także ryzyko zachorowania zwiększa się po przebytych infekcjach wirusowych lub bakteryjnych układu pokarmowego.

Zapalenie wyrostka objawia się między innymi bólem z prawej strony podbrzusza
Zapalenie wyrostka objawia się między innymi bólem z prawej strony podbrzusza

2. Objawy zapalenia wyrostka – objawy podstawowe

Podstawowym objawem zapalenia wyrostka jest ból brzucha, który początkowo występuje w okolicy pępka. Po kilku godzinach trwania bólu przesuwa się on w prawą stronę podbrzusza w okolicy kości biodrowej. Ból jest ostry i nasila się przy kaszlu, chodzeniu czy podnoszeniu kolana. Drugim charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka jest gorączka w okolicy 38 – 39 stopni C a także występuje wstręt do jedzenia i wymioty.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego [6 zdjęć]

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu, jeśli wyrostek pęknie. Jednak lekarze zwykle usuwają

zobacz galerię

3. Objawy zapalenia wyrostka – objawy nietypowe

Ból brzucha może od razu występować po prawej stronie. Czasami zdarza się, że chory odczuwa jedynie ciężkość w jelitach oraz zaparcia. Czasami objawem zapalenia wyrostka jest parcie na mocz ze względu na bliskie położenie wyrostka robaczkowego z moczowodami. Ból czasami może być zlokalizowany koło żeber, dolnej, lewej części brzucha oraz linii środkowej.

Zobacz także:

4. Objawy zapalenia wyrostka – leczenie

Jeśli zauważymy podstawowe objawy zapalenia wyrostka należy zgłosić się do lekarza. Jeśli lekarz nie jest pewnie czy to zapalenie wyrostka, kieruje chorego na obserwację do szpitala na 1- 2 godziny. Jeśli diagnoza potwierdzi zapalenie wyrostka trzeba operacyjnie usunąć wyrostek robaczkowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Postępowanie po zabiegu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza