Trwa ładowanie...

Objawy wskazujące na toczeń

Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą autoimmunologiczną, z którą zmaga się więcej kobiet niż mężczyzn. Liczba chorujących w Polsce nie jest znana, ponieważ nikt do tej pory nie zajął się rejestrem pacjentów cierpiących na to schorzenie. Szacuje się jednak, że na tocznia choruje ok. 20 tys. osób. Jakie są charakterystyczne objawy tego zaburzenia?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Przyczyny tocznia

Przyczyny pojawienia się tej choroby do tej pory nie są znane - podobnie jak przy chorobie Hashimoto i stwardnieniu rozsianym. To atak układu immunologicznego na tkanki całego organizmu. Według statystyk najczęściej chorują kobiety - aż 90 proc. to pacjentki w wieku od 15 do 34 lat.

Lekarze sugerują, że czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia tocznia może być genetyka oraz środowisko. Nie ma jednak dowodów potwierdzających powyższą teorię.

Toczeń jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ objawy często przypominają symptomy innych chorób i mogą pojawić się na niemal każdej części ciała. W przebiegu tego zaburzenia występuje również podwyższona temperatura oraz powiększenie węzłów chłonnych – objawy przypominające zwykłą infekcję.

Istnieje jednak kilka symptomów, które mogą wskazywać na toczeń. Ich znajomość na pewno pomoże w szybszej diagnozie.

2. Obrzęk i bóle stawów

Bóle i sztywność stawów oraz pojawienie się obrzęku to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów tocznia. Pacjent odczuwa je najmocniej w nadgarstkach, kostkach i palcach u rąk. Podobne symptomy daje RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów.

Można je jednak łatwo rozróżnić: w przypadku tocznia ból może występować tylko po jednej stronie ciała. RZS najczęściej ukazuje się we wszystkich kończynach naraz.

Objawem tocznia układowego jest ból stawów
Objawem tocznia układowego jest ból stawów (123rf)

3. Wysypka na twarzy i krwiomocz

Kolejnym symptomem tocznia może być wysypka na twarzy pojawiająca się po przebywaniu na słońcu. Zazwyczaj rozciąga się ona od nasady nosa, przez kości policzkowe i aż po żuchwę - kształtem przypomina motyla.  

Problemem może być również pojawiający się krwiomocz, czyli wynik zaburzeń pracy nerek. Jest to związane z zatrzymywaniem wody w organizmie, co powoduje obrzęki i wrażenie przyrostu masy ciała. W efekcie pacjent cierpi na problemy z oddawaniem moczu.

Toczeń – złośliwa choroba, o której wciąż mało wiemy
Toczeń – złośliwa choroba, o której wciąż mało wiemy [5 zdjęć]

Toczeń to tajemnicza choroba, o której wiedza jest stosunkowo mała zarówno wśród specjalistów, jaki i...

zobacz galerię

4. Bóle klatki piersiowej

Toczeń powoduje duszności, ostre bóle w klatce piersiowej i problemy z przepływem krwi w żyłach i tętnicach. W ten sposób zwiększa się ryzyko występowania chorób serca, np. zapalenia mięśnia sercowego.

Toczeń może wpływać na pracę płuc – wtedy bóle w okolicach klatki piersiowej odczuwane są podczas głębokiego oddechu.

5. Zmęczenie i problemy z pamięcią

Choroba objawia się przewlekłym zmęczeniem. Jest to związane z niedokrwistością, którą powoduje toczeń. W efekcie spada poziom energii, a pacjent nieustannie zmaga się z sennością i wyczerpaniem. To trudne do zdiagnozowania - ogólne rozbicie jest przecież objawem wielu innych schorzeń.

Toczeń atakuje także mózg. U pacjenta pojawiają się wtedy drgawki, dezorientacja, a nawet utrata pamięci.

6. Wypadanie włosów i owrzodzenia jamy ustnej

Toczeń może być przyczyną wypadania włosów, a także pojawiania się ran na skórze głowy. Łatwo można to przeoczyć lub pomylić z inną chorobą. Problemy z włosami i skórą głowy to klasyczny symptom niedoczynności tarczycy.

Kolejnym objawem, na który powinniśmy zwracać uwagę, są owrzodzenia w okolicach jamy ustnej. Pojawiają się najczęściej na podniebieniu lub w nosie. Są one bezbolesne, więc wielu pacjentów je ignoruje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza