Trwa ładowanie...

Objawy raka trzustki – główne symptomy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Rak trzustki to choroba podstępna – głównym problem w jej diagnozowaniu jest to, że przez długi czas nie daje żadnych objawów. Człowiek żyje w przeświadczeniu, że nic mu nie dolega. Nagle, podczas badań, dowiaduje się, że jego organizm zaatakował nowotwór. Na dodatek, że rak jest zaawansowanym stadium i na leczenie jest za późno. Jakie jednak objawy mogą wskazywać, że cierpimy na raka trzustki?

Zobacz film: "Wydłuża życie chorych na raka trzustki. W Polsce nadal bez refundacji"

spis treści

1. Objawy raka trzustki a przyczyny choroby

Choć jak dotąd nie udało się ustalić konkretnej przyczyny raka trzustki, to można wskazać czynniki ryzyka, które przyczyniają się do jego wystąpienia. Są to:

  • wiek (zachorowalność wzrasta po 60. roku życia),
  • choroby: cukrzyca, choroba wrzodowa, przewlekłe zapalenie trzustki,
  • palenie tytoniu (ryzyko choroby maleje, gdy zerwiemy z nałogiem),
  • zbyt duże spożycie mięsa, węglowodanów, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego,
  • kontakt m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną.

Zachorowalność na raka trzustki częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. W Europie jest to siódmy pod względem występowania nowotwór.

Objawy raka trzustki często są trudne do rozpoznania
Objawy raka trzustki często są trudne do rozpoznania

2. Symptomy raka trzustki

Choć rak trzustki długo nie daje żadnych objawów, mogą świadczyć o nim takie dolegliwości, jak: ból brzucha, żółtaczka, utrata masy ciała.

Również nudności i wymioty, zaparcia, biegunki, anemia, guz w okolicach pępka są objawami raka trzustki.

Symptomy te często pacjenci przypisują innym schorzeniom. Dlatego rak trzustki jest tak niebezpieczny i trudny do wyleczenia. Bardzo często przy rozpoznaniu chory dowiaduje się, że nowotwór objął też sąsiednie narządy.

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy
Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy [7 zdjęć]

Rak trzustki nazywany jest "cichym zabójcą". W początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Kiedy pacjenci...

zobacz galerię

3. Objawy raka trzustki a diagnoza

Rozpoznanie objawów raka trzustki jest bardzo trudne – wciąż nie ma odpowiednich badań i testów, dzięki którym wykrycie nowotworu byłoby szybsze. Bardzo ważne jest więc, by choć raz w roku zrobić USG jamy brzusznej.

Jeżeli zaobserwowane zostaną objawy raka trzustki, pacjent kierowany jest na szereg badań: tomografię komputerową, badanie endoskopowe, laparoskopię, biopsję cienkoigłową, rezonans magnetyczny, które pozwalają określić stopień zaawansowania nowotworu i umiejscowienie guza.

Zobacz także:

4. Operacja raka trzustki

Jeżeli objawy raka trzustki zostaną rozpoznane i nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium, leczeniem jest zabieg operacyjny, polegający na wycięciu guza. Niestety – zdecydowana większość, bo aż 80 proc. pacjentów, do lekarza trafia zbyt późno, kiedy podejmuje się już jedynie leczenie polegające na łagodzeniu bólu i poprawie jakości życia chorego.

Cierpiący na raka trzustki musi też zmienić dietę – powinien spożywać niewielkie, natomiast częste wysokobiałkowe posiłki. Niekiedy konieczne bywa odżywianie pozajelitowe. W raku trzustki bardzo ważna jest profilaktyka.

Tylko w ten sposób możemy uniknąć zachorowania i objawów raka trzustki. Rzucenie palenia, zdrowe odżywianie, stronienie od alkoholu to podstawowe zasady, których powinniśmy się trzymać, by uniknąć w przyszłości objawów raka trzustki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza