Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Objawy raka szyjki macicy – charakterystyka, najczęstsze symptomy, leczenie, rokowanie

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów. W Polsce umiera na niego aż 5 kobiet dziennie. Wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje duże szanse na wyleczenie. Jakie są zatem objawy raka szyjki macicy?

Zobacz film: "Co może wykryć cytologia?"

spis treści

1. Objawy raka szyjki macicy – charakterystyka choroby

Rak szyjki macicy należy do nowotworów złośliwych. Powstaje wskutek długotrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, szczególnie jego wysoko rakotwórczymi typami HPV16, HPV18. Objawy raka szyjki macicy najczęściej wystepują u kobiet w wieku 40-55 lat. Stadium inwazyjne raka szyjki macicy poprzedza dysplazja lub rak przedinwazyjny. Nieleczone prowadzą najczęściej do raka inwazyjnego, który jest zagrożeniem dla życia kobiety. Stan przednowotworowy może trwać od trzech nawet do 10 lat i nie dawać żadnych niepokojących objawów. Dlatego bardzo ważnego dla każdej kobiety jest wykonywanie badań cytologicznych, dzięki czemu jest możliwe wczesne wykrycie i skuteczne leczenie, zanim pojawią się objawy raka szyjki macicy.

Objawy raka szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów, który dotyka kobiet
Objawy raka szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów, który dotyka kobiet

2. Objawy raka szyjki macicy – najczęstsze symptomy

Rak szyjki macicy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiety, ponieważ w początkowym stadium nie daje żadnych symptomów. Najczęściej pierwszym i najbardziej zauważalnym objawem jest niewyjaśnione krwawienie z pochwy. Dzieje się tak np. po stosunku lub między miesiączkami. Inne objawy raka szyjki macicy są niespecyficzne i należą do nich: ból podczas stosunku, obfite upławy, nieuzasadnione krwawienie między miesiączkami, krwawienie po menopauzie. W zaawansowanym stadium, kiedy guz staje się coraz większy, mogą występować objawy takie jak ból w dole brzucha lub ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

3. Objawy raka szyjki macicy – leczenie

Leczenie raka szyjki macicy dostosowane jest do stopnia zaawansowania choroby. Bierze się także pod uwagę występujące objawy oraz to, czy pacjentka w dalszym ciągu chce posiadać dzieci. W początkowym stadium choroby stosuje się chirurgiczne usunięcie chorego miejsca.

Zobacz także:

Czasami dochodzi do całkowitego usunięcia macicy, czyli histerektomii, górnej części pochwy oraz przyległych węzłów chłonnych. Rak szyjki macicy w zaawansowanym stadium leczony jest radioterapią lub chemioterapią. Może być także stosowane leczenie skojarzone, czyli chirurgicznie z radioterapią lub np. radioterapia razem z chemioterapią.

4. Objawy raka szyjki macicy – rokowanie

Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest całkowicie uleczalny. Niestety, na tym etapie praktycznie nie daje objawów, więc wiele kobiet nie wie o chorobie. Profilaktyczne badania cytologiczne są więc bardzo ważne. Leczenie raka w zaawansowanym stadium daje tylko 50 proc. szans na powodzenie przyjętej terapii. Im bardziej zaawansowane stadium choroby i objawy raka szyjki macicy, tym mniejsze szanse na całkowite wyleczenie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Charakterystyczne objawy raka szyjki macicy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza