Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Objawy nowotworu oka. Mogą być mylące (WIDEO)

Zobacz film: "Objawy nowotworu oka"

Nowotwory oka należą do rzadziej diagnozowanych nowotworów. Najczęściej spotykanym jest czerniak gałki ocznej. Objawy nowotworów oka mogą przypominać inne choroby, np. rozwijającą się jaskrę. Bardzo łatwo jest je zignorować albo zrzucić na karb innego, łagodniejszego schorzenia,

Warto jednak wiedzieć, jakie mogą być nietypowe objawy raka oka, aby odpowiednio wcześnie zareagować na zmiany. Im szybciej zostaną one wykryte, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie i powrót do pełnego zdrowia.

Nowotwory oka nie są często diagnozowane. W zależności od rodzaju i miejsca mogą różnić się objawami. Najczęściej spotykanym nowotworem w obrębie tego narządu jest czerniak gałki ocznej.

W początkowej fazie zwykle rozwija się bezobjawowo. Najczęściej rozpoznaje się go podczas rutynowych przeglądów okulistycznych. Objawy nowotworu gałki ocznej pojawiają się między innymi na tęczówce.

Może się na niej pojawić ciemna plama, powiększająca się wraz z postępem choroby. Może utrudniać widzenie. Do innych objawów zalicza się między innymi wybrzuszenie jednego oka i ból w środku lub wokół niego. Z czasem może dojść także do częściowej lub całkowitej utraty wzroku.

Kolejny sygnałem alarmującym, ze w oku może rozwijać się nowotwór, jest zamazane widzenie, a także pojawienie się w polu naszego wzroku plam lub błysków światła, której przyczyny nie możemy znaleźć w otoczeniu - np. nie wynika z zepsutej świetlówki.

Objawy raka oka mogą pojawiać się także na powiekach, pod postacią owrzodzeń i grudek. Objawy te są bardzo niespecyficzne i mogą świadczyć nie tylko o rozwoju nowotworu. Czasem są to niegroźne schorzenia, które łatwo wyleczyć, dlatego nie należy wpadać w panikę.

Warto jednak regularnie odwiedzać okulistę, nawet jeśli nie mamy kłopotów ze wzrokiem. Oczy są bardzo wrażliwe, a troska o ich zdrowie jest bardzo istotna.

Jeśli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy czy kłopoty ze wzrokiem, skonsultujmy się z lekarzem okulistą.

Pamiętajmy, że im wcześniej zostanie odkryty nowotwór oka, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie i zmniejsza się ryzyko utraty wzroku.

Przyczyny nowotworu oczu nie są do końca znane, jednak lekarze potrafią wyodrębnić niektóre czynniki ryzyka. Są to między innymi: jasny kolor tęczówki, wiek, jasna karnacja, duża liczba znamion i nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza