Objawy czerniaka i innych nowotworów skóry są dość zróżnicowane. Zazwyczaj przybierają formę różnego rodzaju przebarwień skórnych. Każda nowa zmiana skórna lub znamię zmieniające swój wygląd, powinny być zbadane przed dermatologa lub onkologa. Badanie jest całkowicie bezbolesne i polega głównie na oglądaniu zmian skórnych gołym okiem i z użyciem dermatoskopu. Dopiero, jeśli lekarz stwierdzi, że zmiana jest podejrzana, robi się biopsję całkowitą i bada się próbkę pod mikroskopem.
Do lekarza dermatologa lub onkologa należy się zgłosić, kiedy:
- na skórze pojawi się nowe znamię barwnikowe,
- istniejąca zmiana barwnikowa zmienia swój wygląd, kolor i rozmiar,
- istniejąca zmiana zaczyna być odczuwana,
- istniejąca zmiana zaczyna swędzieć, boleć lub piec.
Zmianami, które powinny niepokoić, są powiększanie się znamienia, ściemnienie, uwypuklenie, wklęśnięcie, zmiana jego koloru i kształtu. Świadczą one o tym, że zmiana zaczęła być aktywna. Niekoniecznie jest ona nowotworem, ale należy zgłosić się z nią do lekarza i przeprowadzić niezbędne badania.
Objawy nowotworów skóry to nie tylko brązowe, ciemne, nieregularne plamy na skórze, jak to ma miejsce w przypadku czerniaka złośliwego. Mogą to być znamiona w innym kolorze, na przykład różowym, a ich rozmiar nie musi odbiegać od innych znamion na skórze.
Szczególną uwagę na znamiona powinny zwrócić osoby, które mają ich na skórze dużo, chociaż nie tylko one są narażone na rozwój nowotworu skóry.
O tym, jakie są objawy czerniaka, opowiada dr Zbigniew Żurawski, specjalista chirurg onkolog.