Trwa ładowanie...

Objawy choroby Parkinsona na stopach

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Oprócz charakterystycznego objawu jakim jest drżenie rąk, może też dawać inne, nieoczywiste symptomy.

Zobacz film: "Objawy parkinsona u młodych"

1. Objawy parkinsona na stopach

Jednym z objawów rozwijającej się choroby Parkinsona jest powłóczenie nogami. Dzieje się tak z powodu sztywności kostek. Chory nie ma siły podnosić nóg do góry i wykonywać nimi normalnych ruchów. Zamiast tego "szura" po podłodze, nie odrywając stóp od ziemi.

Chorzy na Parkinsona często skarżą się też na obrzęki stóp. Zwykle powstają one w wyniku nagromadzenia się płynu w tkankach, ale jeśli obrzęk się nasila i trudno jest się go pozbyć, to może być jasny sygnał choroby Parkinsona.

Przez obrzęki chory może mieć też problem z założeniem butów, a podczas chodzenia mogą go bardziej niż zwykle uciskać.

2. Inne objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona atakuje ośrodkowy układ nerwowy powodując szereg zmian. Choroba może rozwijać się powoli, a jej objawy nasilają się stopniowo. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest niezgrabność ruchowa i zaburzenia pisania.

Wykonywanie prostych czynności, staje się coraz trudniejsze. Potem dochodzi drżenie, które często zaczyna się w dłoniach. Kolejnym objawem jest sztywnienie mięśni, problemy z mową i utrata zdolności do automatycznych ruchów.

Wraz z postępem choroby, chory traci stopniowo panowanie nad swoim ciałem. Choroba rozwija się przez wiele lat. Ważnym aspektem leczenia jest rehabilitacja, która jeszcze bardziej zwolni postęp choroby. Na ten moment jest ona nieuleczalna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza