Trwa ładowanie...

Objawy chorób żuchwy – choroby, diagnostyka, leczenie

Choroby żuchwy nie należą do najczęstszych schorzeń, z którymi zgłaszają się pacjenci w codziennej praktyce lekarskiej. Choroby żuchwy stanowią wyzwanie dla lekarza chirurga szczękowo-twarzowego oraz stomatologa. Jeśli boli Cię żuchwa, nie zwlekaj i umów się na wizytę u lekarza, który określi, jakie są przyczyny występowania objawów choroby żuchwy.

spis treści

1. Objawy chorób żuchwy – choroby

Okolice żuchwy mogą boleć z różnych powodów. Po pierwsze może promieniować ból na skutek zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego lub na skutek zmian zwyrodnieniowych lokalizujących się jego obrębie. Ból podczas jedzenia może również wskazywać na nieprawidłowe procesy toczące się w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kiedy po raz pierwszy przyprowadzić dziecko do dentysty?"

Objawem chorób żuchwy może być oczywiście ból, obrzęk, a nawet pewna asymetria twarzy. Inną przyczyną objawów chorób żuchwy może być rzadki nowotwór, który lokalizuje się w obrębie żuchwy – należy do nich szkliwiak, który przez długi czas może nie dawać żadnych objawów.

Jedną z chorób żuchwy jest szkliwiak
Jedną z chorób żuchwy jest szkliwiak (123RF)

Szkliwiak bardzo często jest nowotworem łagodnym, który jeśli nie daje żadnych dolegliwości wykrywany jest przypadkowo, szczególnie w trakcie badań diagnostyki obrazowej takich jak tomografia komputerowa (TK) czy też rezonans magnetyczny (RM).

Symptomem chorób żuchwy może być również wada wymowy i trudności w prawidłowym gryzieniu pokarmów. Mowa tutaj o progenii. W jej przebiegu może także dochodzić do uszkodzenia powierzchni zębów.

Znieczulenie w zabiegach stomatologicznych
Znieczulenie w zabiegach stomatologicznych

Znieczulenie miejscowe wykonywane przez stomatologa (np. przy zabiegu ekstrakcji zęba).

zobacz galerię

2. Objawy chorób żuchwy – diagnostyka

Pytanie co zrobić, kiedy faktycznie czujemy, że z naszą żuchwą dzieję się coś niepokojącego. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza stomatologa lub chirurga szczękowo-twarzowego. Specjaliści ci powinni postawić odpowiednią diagnozę w oparciu o wywiad, badanie fizykalne i przeprowadzone badania diagnostyki obrazowej.

Możemy do nich zaliczyć pantomogram, czyli tak zwane zdjęcie panoramiczne, które daje pogląd na temat stanu uzębienia i okolicznych tkanek jakimi jest właśnie szczęka i żuchwa. Oczywiście to nie jedyne badanie diagnostyczne, które jest przeprowadzane przy występowaniu chorób żuchwy. Jeśli istnieją ku temu wskazania, lekarz stomatolog może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Nie są to jednak badania, które wykonuje się rutynowo – muszą istnieć ku temu odpowiednie wskazania.

Zabieg chirurgii stomatologicznej
Zabieg chirurgii stomatologicznej

Chirurdzy stomatologiczni leczą operacyjnie jamę ustną i okolice przyległe.

zobacz galerię

3. Objawy chorób żuchwy – leczenie

Leczenie objawów chorób żuchwy w dużej mierze zależy od choroby podstawowej. Nie ma bowiem jednego ściśle określonego sposobu leczenia wszystkich schorzeń żuchwy. W przypadku szkliwiaka, czyli nowotworu oczywiście wykonuje się zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu guza. Po zabiegu oceniany jest jego efekt i jeśli istnieje taka konieczność wdraża się odpowiednie uzupełniające leczenie.

W przypadku progenii wiele zależy o nasilenia zmian i objawów z którymi boryka się pacjent – może okazać się również konieczne leczenie operacyjne. W leczeniu patologii stawu skroniowo-żuchwowego duże znaczenie ma odpowiednia fizjoterapia, a także fizykoterapia. Stosuje się także leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza