Trwa ładowanie...

Objawy astmy, o których nie miałeś pojęcia

Kaszel, świstanie, a często także problemy z oddychaniem - astma jest obecnie  powszechnym schorzeniem. Cierpi na nią co dwunasta osoba – nawet jeśli sami jej nie doświadczamy, wydaje się, że wiemy o niej bardzo dużo. Jednak istnieje znaczna część objawów, o których nie mamy pojęcia.

1. Astma może wystąpić w wieku dorosłym

Fakt, że nie jesteś już dzieckiem, nie chroni cię przed pojawieniem się astmy. Co prawda objawy najczęściej występują przed 5. rokiem życia, ale mogą tak naprawdę ujawnić się w każdym wieku. Astma w wieku dorosłym jest najczęściej spowodowana reakcją na środki chemiczne, które mogą występować w miejscu pracy. Na ujawnienie się choroby mogą wpływać również hormony, genetyka i inne aspekty środowiskowe.

2. Objawy mogą nasilać się pod wypływem zimna

 

Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"

Wiele osób zauważa, że atak astmy następuje wyłącznie pod wpływem alergenu. Możliwe jest jednek też, że pojawia się na skutek wykonywania ćwiczeń. Oskrzela zwężają się, co prowadzi do spazmów okolicznych mięśni – problem ten pojawia się najczęściej wtedy, kiedy wdychamy zimniejsze i bardziej suche powietrze niż to znajdujące się w drogach oddechowych.

3. PMS może wpływać na objawy astmy

Huśtawka nastrojów, wzdęcia i… atak astmy? Wiele kobiet cierpiących na astmę (nawet 30-40 proc.) twierdzi, że ich objawy pogarszają się na krótko przed miesiączką. Naukowcy badają, dlaczego tak się dzieje – możliwą przyczyną są zmiany estrogenowe, które powodują stany zapalne dróg oddechowych.

4. Astmatycy często cierpią na refluks

Aż 75 proc. astmatyków cierpi również na chorobę refluksową, która sprawia, że kwasy żołądkowe przedostają się regularnie do przełyku. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego te dwie dolegliwości występują wspólnie, jednak przyczyną mogą być leki na astmę. Co więcej, refluks – podobnie jak niektóre leki na chorobę refluksową przełyku – może zaostrzać objawy astmy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Pierwsze objawy astmy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza