Trwa ładowanie...

Objaw, który wskazuje, że jesteś narażony na zawał serca

Aktywne zapalenie przyzębia może prowadzić do zapalenia tętnic i zwiększać tym samym ryzyko zawału serca. Badanie trwało cztery lata, a wyniki badan rzucają nowe światło na profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego.

spis treści

1. Co zwiększa ryzyko zawału serca?

Istnieje wiele czynników mogących zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serce. Do najbardziej znanych należą wiek, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze oraz uwarunkowania genetyczne. Zawał serca częściej pojawia się u osób, u których w rodzinie wystąpił w młodym wieku - u kobiet przed 55. rokiem życia i u mężczyzn przed 65 r.ż. Również palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu zawału i to dwukrotnie.

Coraz więcej badań wskazuje również na inne, mniej oczywiste przyczyny mogące prowadzić do wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia sercowo-naczyniowych. Niedawno naukowcy potwierdzili, że zagrożenie dla naszego serca stanowi próchnica. Teraz okazuje się, że prawdopodobieństwo zawału wzrasta u osób z aktywnym zapaleniem przyzębia.

2. Choroby przyzębia a zawał serca

Naukowcy z Forsyth Institute i Harvard University do badania zaprosili 304 pacjentów. U uczestników wykonano tomografię tętnic i dziąseł na początku badania, a następnie cztery lata później. Po przeprowadzeniu badań kontrolnych, naukowcy doszli do wniosku, że aktywne zapalenie przyzębia ma związek z zapaleniem tętnic, które jest odpowiedzialne za wywoływanie zawałów serca, udarów i innych niebezpiecznych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Wyniki badań zostały opublikowane w ''Journal of Periodontology''.

Eksperci uważają, że w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego ważne jest nie tylko regularne odwiedzanie kardiologa, ale i dentysty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza