Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Obgryzanie paznokci może mieć poważne konsekwencje. Studentka straciła palec

Courtney Whithorn na własnej skórze przekonała się, że obgryzanie paznokci może być niebezpieczne dla zdrowia. Studentka zbagatelizowała pierwsze objawy kłopotów z paznokciami, co skończyło się amputacją.

Zobacz film: "Obgryzasz paznokcie? Możesz dostać zakażenia krwi"

Courtney po operacji
Courtney po operacji (DailyMai.com)

1. Nerwowy nawyk

Courtney paznokcie zaczęła obgryzać już w szkole. Był to jej sposób na poradzenie sobie ze stresującymi sytuacjami, które ją spotykały. Nie pomagał fakt, że dziewczyna była dręczona przez koleżanki z klasy. Nikt nie chciał się z nią przyjaźnić, w porze lunchu siedziała sama przy stoliku. Koleżanki rozpuszczały też na jej temat niemiłe plotki. Obgryzanie paznokci uspokajało Courtney. Jak sama przyznaje, nawet nie zdawała sobie spawy z tego, jak często i intensywnie to robi.

W 2014 roku jeden z jej paznokci całkowicie odpadł. Nikomu jednak o tym nie powiedziała i przez 4 lata za pomocą różnych zabiegów kosmetycznych ukrywała ten defekt. Często chodziła z zaciśniętymi pięściami, nie rozmawiała o tym z nikim z rodziny. Osłabiony paznokieć z czasem przestał rosnąć, a skóra wokół niego zaczęła ciemnieć.

2. Wizyta u lekarza

Dziewczyna zdecydowała się w końcu na wizytę u lekarza. Na początku zgłosiła się do lekarza rodzinnego, który dał jej skierowanie do chirurga plastycznego. Po konsultacji chirurgami okazało się, że mogą oni przywrócić dawny wygląd. Wcześniej jednak chcieli przeprowadzić biopsję. Na wyniki Whithorn musiała czekać 6 tygodni. Wynik nie był jednoznaczny. Dalsze badania potwierdziły jednak diagnozę - zaawansowany rak skóry.

3. Amputacja i dalsze leczenie

W wywiadzie dla ''Daily Mail'' kobieta przyznaje, że była zszokowana, gdy usłyszała, co jej dolega. Miała świadomość, że sama doprowadziła swój paznokieć do tego stanu. Ze względu na zaawansowanie i rzadkie występowanie tego typu raka, lekarze zalecili amputację palca.

Palec Courtney wyglądał bardzo źle
Palec Courtney wyglądał bardzo źle (DailyMail.com)

Początkowo specjaliści chcieli uniknąć ostatecznego rozwiązania, wykonując kolejną operacje usunięcia złośliwych komórek rakowych. Utwierdziła ich ona tylko w przekonaniu co do zasadności amputacji.

Courtney ma też usunięte dwa węzły chłonne, ponieważ rak zaczął dawać przerzuty. Mimo że operacja zakończyła się powodzeniem, kobieta nie może jeszcze świętować. Czeka na wyniki badań, znajduje się też pod stałą opieką onkologa.

4. Przestroga dla innych

W przypadku Courtney bodźcem do obgryzania paznokci były szykany ze strony rówieśników. Dziewczyna była tak zastraszona, że bała się rozmawiać o swoim problemie z dorosłymi. Pośrednio stało się to przyczyną jej problemów ze zdrowiem. Teraz opowiada swoją historię i apeluje do młodych ludzi, żeby nie bali się mówić dorosłym o tym, że w ich życiu źle się dzieje i pojawiają się toksyczne relacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza