Trwa ładowanie...

Obalamy 8 najpopularniejszych mitów na temat seksu

Wydaje ci się, że na temat seksu wiesz już wszystko? Okazuje się, że wielu z nas nieustannie wierzy obiegowym opiniom dotyczącym współżycia. Przez to cierpi jakość naszego życia seksualnego. Najwyższa pora poznać całą prawdę. Oto najbardziej powszechne mity na temat seksu.

spis treści

1. Im jesteś młodszy, tym seks jest lepszy

Chociaż osoby młodsze są bardziej sprawne fizycznie, to aktywni seksualnie ludzie starsi przyznają, że zbliżenie przyniosło im o wiele więcej emocjonalnej satysfakcji, kiedy młodzieńczą burzę hormonów mieli już dawno za sobą. Jak twierdzą, wiąże się to z mniejszą presją doprowadzenia partnera czy partnerki do orgazmu, która ustępuje zmysłowości, kreatywności i większemu zaangażowaniu uczuciowemu.

Zobacz film: "Jak rozbudzić pożądanie partnera i przełamać rutynę?"

8 powodów, dla których warto uprawiać seks
8 powodów, dla których warto uprawiać seks [10 zdjęć]

Rozmaite badania kliniczne oraz dane statystyczne sugerują, że ludzie regularnie uprawiający seks są

zobacz galerię

2. Prezerwatywy odbierają przyjemność z seksu

Odpowiednio dobrany rozmiar prezerwatywy może zwiększyć naszą satysfakcję z seksu
Odpowiednio dobrany rozmiar prezerwatywy może zwiększyć naszą satysfakcję z seksu

To kolejny z powtarzanych jak mantra mitów. Okazuje się bowiem, że ponad połowa panów stosujących taką formę antykoncepcji wybiera niewłaściwy kształt lub rozmiar prezerwatywy. W takim przypadku doznania seksualne rzeczywiście mogą nie spełniać oczekiwań. Jednak dokonanie odpowiedniego wyboru, pozwoli czerpać większą przyjemność ze zbliżenia zarówno mężczyznom, jak i ich partnerkom.

3. W przeciwieństwie do mężczyzn kobiety są monogamistkami

Kobiety są z natury o wiele lepiej uspołecznione niż panowie. Jednak potrafią skoncentrować się na jednym mężczyźnie, odczuwając pociąg seksualny wyłącznie do niego. Nie zmienia to faktu, że, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są z natury monogamistkami. Zdaniem antropolog Sarah Hrdý z uniwersytetu w Kalifornii może to mieć związek z kobiecą strategią rozrodczą, podświadomym dążeniem do przedłużenia gatunku. Teza znajduje zwolenników także wśród psychologów.

Zobacz także:

Dietrich Klusmann z uniwersytetu w Hamburgu-Eppendorf w Niemczech przyczyn takiego stanu reczy doszukuje się w spadku pożądania, które, jego zdaniem, można zaobserwować w największym stopniu pomiędzy pierwszym a czwartym rokiem trwania związku. Wraz z upływem czasu nieustannie się ono obniża, co skłania kobiety do poszukiwania alternatywy.

4. Kobiety są mniej zainteresowane seksem niż panowie

Kobiecą ochotę na seks warunkuje wiele czynników, co nie oznacza, że ma ona mniejsze potrzeby niż mężczyzna
Kobiecą ochotę na seks warunkuje wiele czynników, co nie oznacza, że ma ona mniejsze potrzeby niż mężczyzna

Wbrew pozorom stwierdzenie to także mija się z prawdą. Chociaż zwykło się mawiać, że to panowie w ciągu dnia mogą nawet kilkanaście razy myśleć o seksie, kobiety wcale nie muszą pozostawać daleko w tyle. Ich ochota na seks jest po prostu w większym stopniu uzależniona od czynników, które rzadziej wpływają na mężczyzn – doświadczeń z dzieciństwa, stresu czy zmęczenia.

5. Dla kobiet w łóżku najważniejszy jest orgazm

To następne błędne założenie, z którego często wychodzą panowie i starają się za wszelką cenę doprowadzić partnerkę do szczytowania. Tymczasem kobiety są pod tym względem nieco bardziej skomplikowane. Niezwykle ważne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że są doceniane i potrzebne. Kluczem do sukcesu jest okazywanie kobiecie zainteresowania i dostrzeganie jej starań.

6. Prawdziwą przyjemność mężczyzna odczuwa dopiero podczas ejakulacji

Wiara w ten mit często obraca się z kolei przeciwko kobietom, które robią wszystko, by osiągnąć cel. Kiedy ich starania nie przynoszą zamierzonych efektów, mają poczucie winy lub, co gorsza, uważają, że nie potrafią już zaspokoić mężczyzny. O tym, w jak wielkim są błędzie, mogą przekonać ich panowie, którzy wiedzą, że orgazm i wytrysk nie zawsze muszą iść w parze, a orgazm bez wytrysku jest naprawdę niezapomnianym doznaniem.

7. Każdy mężczyzna potrafi powstrzymać wytrysk

Wbrew pozorom nie każdy z panów może przedłużyć czas trwania stosunku
Wbrew pozorom nie każdy z panów może przedłużyć czas trwania stosunku

Owszem, powstrzymywania wytrysku można się nauczyć, jednak nie jest to możliwe w przypadku każdego. Niepokojące powinno być jednak szczytowanie po kilku minutach trwania stosunku za każdym razem, gdy dojdzie do zbliżenia. Może to świadczyć o problemie przedwczesnego wytrysku – jednym z najczęstszych zaburzeń seksualnych, z którym zmagają się panowie.

8. Im więcej czułości w związku, tym lepszy seks

Może wydawać się, że pary, które na każdym kroku okazują sobie czułość, w sypialni cieszą się niezapomnianymi doznaniami. Przeświadczenie to w wielu przypadkach nie jest jednak zgodne z prawdą. Zbyt duża ilość lukru może zabić zmysłowość, sprawiając, że miejsce gorącego erotyzmu zajmą powtarzane w kółko gesty. Sztuką jest doprawienie ciepłej bliskości odpowiednią dawką pikanterii.

Nie możesz osiągnąć orgazmu? Porozmawiaj z forumowiczami, którzy mają ten sam problem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Małgorzata Oktawiec
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza