Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Nuda w łóżku

Nuda w łóżku może się wiązać ze spadkiem libido, czyli popęd u płciowego. Problem ten dotyczy zarówno młodych, jak i nieco starszych par. Sytuacja taka może mieć miejsce u małżeństw z wieloletnim stażem, ale także u młodych rodziców, pochłoniętych pracą i wychowywaniem dzieci. A przecież udane życie seksualne to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na szczęśliwe pożycie. Nierzadko znudzenie w łóżku może być przyczyną poważnych problemów w związku, a często również jego rozpadem. Jak uniknąć łóżkowej nudy?

Zobacz film: "Orgazm wielokrotny"

1. Przyczyny łóżkowej monotonii

Oto najczęstsze przyczyny, które dezintegrują szczęśliwe i udane życie seksualne:

  • Stres – często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zestresowani. Najczęściej denerwujemy się z powodu pracy. Niestety, długotrwały stres przyczynia się do spadku popędu seksualnego.
  • Brak komunikacji – czasem zdarza się, że w małżeństwie z długoletnim stażem nagle zaczyna brakować szczerej rozmowy, także na temat seksu. Warto słuchać siebie nawzajem i poruszać temat współżycia, swoich potrzeb i odczuć.
  • Nałogi – niektórym z nas wypicie lampki wina czy zapalenie papierosa wydaje się najlepszym sposobem na stres. Jest to krótkotrwałe rozwiązanie, które może skutkować rozwinięciem się nałogu. Każdy powinien pamiętać, że długotrwałe picie alkoholu skutecznie obniża libido oraz może zaburzać funkcjonowanie narządów płciowych
  • Zmęczenie – osoby dążące do awansu zawodowego lub zajmujące się wychowywaniem dzieci bardzo często odczuwają zmęczenie, które wywołuje jedynie pragnienie snu i odpoczynku. Jeśli zmęczenie bierze górę, maleje apetyt na seksi sypialnia staje się miejscem tylko do spania.
Inicjacja seksualna - jak wygląda w Polsce?
Inicjacja seksualna - jak wygląda w Polsce?

Ocenia się, że w Polsce wiek młodzieży, która decyduje się na rozpoczęcie życia seksualnego wynosi 18-19

zobacz galerię
  • Niskie poczucie własnej wartości – w różnych okresach naszego życia może pojawić się uczucie niskiej samooceny. Najczęściej wtedy, gdy nie odnosimy sukcesów zawodowych, gdy praca nas nie satysfakcjonuje, gdy w związek wkradła się rutyna. Wtedy należy zadbać o siebie tak, aby czuć się dobrze ze swoim ciałem i sobą. Niskie poczucie własnej wartości odbija się na związku z partnerem.
  • Odżywianie – zła dieta może obniżyć popęd seksualny. Codzienne posiłki powinny być bardzo bogate w witaminy i składniki odżywcze. Okazuje się, że testosteron nie może być produkowany bez cynku. Niski poziom tego pierwiastka wpływa na problemy z męskim libido.

2. Sposoby na nudę w łóżku

Dotyk pokazuje drugiej osobie, że jej obecność jest dla nas naprawdę ważna. Warto okazywać sobie bliskość i przywiązanie w domu, gdy np. przechodzimy obok siebie czy wspólnie oglądamy film, a także w towarzystwie innych osób. Warto powrócić do całowania się w usta, to bardzo pobudza wszystkie zmysły. Pomocna okaże się wspólna kąpiel. Ciepła woda powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie wrażliwości na bodźce. Po kąpieli warto wykonać sobie nawzajem masaż erotyczny z użyciem olejków.

Rutynę w związku przezwycięży wyjście na randkę, do którego należy się specjalnie przygotować. Panie powinny pozwolić sobie na wizytę u kosmetyczki czy fryzjera, czy zakupić na tę okazję nową sukienkę. Ważne, aby starać się pięknie wyglądać dla swojego męża. Każdego dnia trzeba sobie nawzajem okazywać szacunek i zainteresowanie, a także to, że ciągle zależy nam na drugiej osobie. Podstawą rozwiązania każdego problemu, także tego łóżkowego, jest rozmowa. Często zdarza się, że chociaż obydwoje partnerzy przestają odczuwać satysfakcję, to boją się o tym rozmawiać, żeby nie urazić ukochanej czy ukochanego. Dlatego, jak tylko coś przestaje nam się podobać, trzeba delikatnie powiedzieć o tym kochankowi. Być może problem da się łatwo rozwiązać, wystarczy zmiana pozycji czy drobne urozmaicenia łóżkowe, jak na przykład kajdanki? Podejmując taką rozmowę, warto pamiętać, że mężczyźni są bardzo wrażliwi na punkcie seksu i każdą uwagę mogą przyjmować niezwykle emocjonalnie. Dlatego tu potrzebna jest rozwaga i delikatność.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Magdalena Boniuk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza