Trwa ładowanie...

Nowy związek po rozwodzie

Nowy związek po rozwodzie dla wielu ludzi wydaje się niemożliwy do stworzenia. Po latach budzenia się obok tej samej osoby trudno jest wyobrazić sobie, że jej miejsce może zająć ktoś inny. Życie, także to intymne, nie kończy się po rozwodzie. Rozwód zawsze zostawia ślady w psychice. Po rozwodzie możesz czuć się gorsza, odrzucona, samotna. Kolejną trudnością może być fakt, że dawno nie byłaś na randce i... no cóż, odzwyczaiłaś się. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak wrócić na „rynek singli”. Jak żyć po rozwodzie? Rozwód i co dalej?

spis treści

1. Życie po rozwodzie

Najgorsze, co możesz zrobić po rozwodzie, to pośpiech. Nie rzucaj się w wir randek, jeśli nie jesteś na to gotowa. Ochłoń. Nie próbuj też dzwonić do swojego eks, ten rozdział masz już za sobą. Z drugiej strony, nie możesz być wiecznie sama. Nie pozwól, by zwykły strach uniemożliwił ci znalezienie szczęścia. Nowy związek po rozwodzie to może być zupełnie nowy rozdział w twoim życiu, zupełnie inny niż twoje dotychczasowe doświadczenia.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

To naturalne, że po trudnych dla nas momentach, zwracamy się ku naszym przyjaciołom. Inni ludzie są nam niezbędni w tak trudnej sytuacji życiowej, jaką jest rozwód. Zmaganie się z tym w samotności nie odbije się korzystnie na twojej psychice. Zazwyczaj po rozwodzie pomaga znalezienie sobie nowego kręgu znajomych. Dzieje się tak dlatego, że starzy znajomi znają ciebie i twojego byłego męża – prawie na pewno trzymają czyjąś stronę, co może utrudnić ci budowanie nowego związku po rozwodzie. Rozwód będzie z nimi wciąż świeżą, pamiętaną sprawą. Jeśli chodzi o przyjacielskie rady – uważaj na nie. Staraj się być asertywna, bo pewne rozwiązania, nawet jeśli są dobre dla jednej osoby, dla innej mogą okazać się katastrofą.

2. Depresja po rozwodzie

Po rozwodzie samoocena jest zwykle mocno zaniżona. Właśnie dlatego próby zbudowania związku po rozwodzie często kończą się niepowodzeniem. Często zdarza się, że osamotniona osoba wpada w depresję. Musisz temu zapobiec!

  • Zrób listę swoich pozytywnych cech i połóż gdzieś, gdzie będziesz ją widzieć codziennie. Czytaj ją na głos.
  • Zadbaj o siebie (idź do kosmetyczki, fryzjera, na zakupy).
  • Uświadom sobie, że rozwód oznacza dla ciebie wolność, a nie samotność.

Nowy związek po rozwodzie nie pojawi się znikąd. Siedząc przed telewizorem, nie znajdziesz nikogo dla siebie. Traktuj swojeżycie po rozwodzie jako możliwość spróbowania rzeczy, na które do tej pory nie mogłaś sobie pozwolić ze względu na byłego partnera. Zrób listę 20 rzeczy, które zrobiłabyś, będąc w idealnym związku. Na liście na pewno znajdą się także rzeczy, które możesz zrobić, będąc singlem. Nowy związek po rozwodzie to wyzwanie. Jednak jeśli nie wpadniesz w panikę i postarasz się trzymać pewnych zasad, masz szansę odnaleźć swoją miłość.

Najgorsze, co możesz zrobić po rozstaniu się z partnerem, to zaszycie się w czterech ścianach i rozpamiętywanie o byłym związku. Nie warto wracać do czegoś, co już się skończyło. Teraz nadszedł najwyższy czas, by zaleczyć rany i zadbać o siebie oraz o własne szczęście. Wyjdź do ludzi, rób to, na co masz ochotę, do niczego się nie zmuszaj. Daj sobie czas. Jeśli po rozwodzie nie chcesz zaczynać związku z innym człowiekiem, bo za bardzo się zawiodłaś, nie rób tego. Nic na siłę. Nowy partner powinien znać twoje potrzeby i do niczego nie przymuszać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Kamila Drozd
Nowy związek po rozwodzie
Nowy związek po rozwodzie (Zdjęcie autorstwa Vladimir Pustovit / CC BY 2.0)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza