Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nowy wirus przenoszony przez komary i kleszcze. Może być groźny dla człowieka

Naukowcy odkryli kolejnego wirusa, którego prawdopodobnie przenoszą kleszcze i komary. Pochodzi z tej samej rodziny wirusów, co drobnoustroje wywołujące kleszczowe zapalenie mózgu i może być groźny dla człowieka. Jakie są objawy zakażenia tym wirusem?

Zobacz film: "Jak wygląda ukąszenie kleszcza?"

1. Nowy wirus przenoszony przez kleszcze i komary

Wirus Alongshan (nazwany od miejscowości, w której go pierwszy raz rozpoznano) został odkryty w północno-zachodnich Chinach. Prawdopodobnie przenoszony jest przez komary i kleszcze. O odkryciu wirusa, objawach i sposobach leczenia poinformowało czasopismo ''New England Journal of Medicine''.

Pacjentem zero, u którego po raz pierwszy wykryto wirusa, był 42-letni mężczyzna z Alongshan. Skarżył się on na gorączkę, ból głowy i nudności. W czasie wywiadu przyznał, że został pogryziony przez kleszcze.

Podejrzenie padło od razu na kleszczowe zapalenie mózgu, ale badania nie potwierdziły diagnozy. Okazało się, że mężczyzna jest zainfekowany nieznanym wirusem. Po przebadaniu innych pacjentów, którzy odwiedzili szpital z podobnymi objawami, wyszło na jaw, że 86 z 374 chorych również jest zakażonych tym wirusem.

Naukowcy przebadali też kleszcze tajgowe i komary występujące w okolicy. Były one nosicielami nowego wirusa. Jak objawia się zakażenie wirusem Alongshan? Jak je leczyć?

2. Objawy zrażenia wirusem Alongshan

Wirus Alongshan pohodzi z tej samej rodziny, co wirusy wywołujące kleszczowe zapalenie mózgu, wirus Zika czy wirus Zachodniego Nilu.

Zarażeni wirusem rolnicy i pracownicy leśni skarżyli się na bóle głowy, zmęczenie, gorączkę i wysypkę.

3. Leczenie zakażenia wirusem Alongshan

Pacjenci, u których wykryto zakażenie wirusem zostali poddani leczeniu. Przyjmowali kombinację leków przeciwwirusowych i antybiotyków. Objawy zakażenia ustąpiły po ok. 6-8 dniach od rozpoczęcia leczenia. Łącznie spędzili w szpitalu od 10 do 14 dni. Co ciekawe, u żadnego z nich nie wystąpiły komplikacje.

Naukowcy podejrzewają, że wirus może rozprzestrzeniać się na inne rejony świata, podobnie jak odkryty w 2014 roku wirus Jingmen, który również jest przenoszony przez kleszcze. Wirus ten początkowo został znaleziony w Chinach, potem jego obecność odkryto także w Ameryce Środkowej i Południowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza