Trwa ładowanie...

Nowy test z krwi pomoże lekarzom zadecydować o sposobie leczenia pacjentów z rakiem wątroby

Z najnowszych badań naukowców z Weill Cornell Medicine wynika, że proste badanie krwi może dokładniej przewidzieć, którzy pacjenci z rozpoznaniem raka wątroby doświadczą nawrotu choroby. Odkrycia mogą pomóc lekarzom ustalić, kto będzie miał największe korzyści z przeszczepu wątroby.

W zależności od nasilenia choroby, onkolodzy mogą sugerować transplantację wątroby pacjentom, u których guzy nie dały jeszcze przerzutów. Lekarze tradycyjnie stosowali specjalny zestaw kryteriów, w zależności od wielkości i liczby guzów, w celu oceny ryzyka pacjentów z nawrotem raka, jeżeli otrzymują oni nowy organy - ustalenia, z których ostatecznie wynikało, czy transplantacja jest odpowiednią formą leczenia.

W ich badaniu, opublikowanym 16 września w "Annals of Surgery" badacze z Weill Cornell Medicine wykazali, że dokładniejszy pomiar stężenia cząsteczek we krwi, które zwiększają się w momencie obecności raka wątroby, może wskazać, którzy pacjenci doświadczą nawrotu choroby niż obecny model.

Naukowcy twierdzą, że nowe kryteria, znane jako model nawrotu po przeszczepie wątroby może pomóc lekarzom upewnić się, że osoby, które zostały wybrane do przeszczepów wątroby, mają największe szanse pozostania wolnym od raka po zabiegu.

Proste badanie krwi może pomóc lekarzom podjąć decyzję o dalszym leczeniu pacjentów z rakiem wątroby
Proste badanie krwi może pomóc lekarzom podjąć decyzję o dalszym leczeniu pacjentów z rakiem wątroby (Shutterstock)

"Na koniec dnia, naszym celem jest wykorzystanie lepszych czynników prognostycznych, aby zapewnić pacjentom lepsze możliwości leczenia" - powiedział dr Robert Brown, profesor medycyny w Weill Cornell Medicine i współtwórca nowych kryteriów.

"Poprzez zastosowanie biomarkerów sprzed transplantacji koncentrujących się bardziej na wzroście i agresywności raka wątroby, możemy określić, którzy pacjenci będą lepiej funkcjonować z przeszczepioną wątrobą i którzy pacjenci będą mieć więcej korzyści z bardziej agresywnej terapii wstępnej, aby kontrolować rozwój ich raka" - dodaje.

We współpracy z chirurgiem dr Karim Halazun, profesorem chirurgii w Weill Cornell Medicine i z innymi lekarzami z NowyJork-Presbyterian, Brown przyszłościowo zbadał kohortę 339 chorych na raka wątrobowokomórkowego, którzy przeszli transplantację wątroby w celu ustalenia, czy nowe kryteria w porównaniu z tradycyjnymi kryteriami, mogą lepiej przewidzieć nawrót raka.

ZOBACZ TAKŻE:

Brown powiedział, że wykorzystują pomiar standardowym badaniem krwi - w tym rozpadu krwinek białych, a konkretnie neutrofili i limfocytów, i ilość markera białka nowotworu, alfa-fetoproteiny, we krwi – który poprawnie przewiduje nawrót raka w 91 proc., podczas gdy stare kryteria miały tylko 63 proc. dokładności.

"Korzystanie z nowych kryteriów oceny, może pomóc pacjentom prowadzić dłuższe życie" - powiedział Brown, dyrektor Centrum Chorób i Przeszczepu Wątroby i hepatolog w NewYork-Presbyterian w Weill Cornell Medical Center.

"Dzięki połączeniu wyników oceny z terapiami dążymy do selektywnej zmiany supresji immunologicznej u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, bylibyśmy w stanie określić ryzyko nawrotu choroby nowotworowej u pacjentów i jednocześnie im powiedzieć, że mamy plan, jak zmniejszyć to ryzyko, że możemy coś z tym zrobić".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nowy test z krwi pomoże lekarzom zadecydować o sposobie leczenia pacjentów z rakiem wątroby
Nowy test z krwi pomoże lekarzom zadecydować o sposobie leczenia pacjentów z rakiem wątroby
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza