Trwa ładowanie...

Nowy sposób leczenia boreliozy

Kleszcze są nie tylko utrapieniem dla miłośników spacerów w lesie, ale i zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Pajęczaki roznoszą bowiem groźne choroby, w tym boreliozę. Leczenie boreliozy polega na podawaniu choremu antybiotyków przez kilka tygodni. Naukowcom udało się jednak opracować krótszą terapię.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

1. Badania nad nowym lekiem na boreliozę

Borelioza to poważna choroba roznoszona przez kleszcze. Połykając krew swojej ofiary, pajęczaki przyjmują jednocześnie bakterie z gatunku Borrelia burgdorferi, po czym przenoszą je na następnego swojego żywiciela, którym często jest człowiek.

Wczesne objawy boreliozy są zwykle stosunkowo łagodne, jednak bez podjęcia leczenia u chorego może dojść do poważnych uszkodzeń skóry, stawów, serca i układu nerwowego. Wówczas skuteczna terapia staje się dużym wyzwaniem. Naukowcy z Uniwersytetu w Monachium wykazali, że aplikacja żelu zawierającego azytromycynę na miejsce ugryzienia przez kleszcza powoduje szybkie zwalczenie infekcji.

Badania przeprowadzono na zwierzętach, ale skuteczność leku jest sprawdzana również na ludziach. Jednak zanim specyfik znajdzie się wśród standardowo stosowanych leków, pacjenci z boreliozą są skazani na kilkutygodniowe leczenie antybiotykami, które w wielu przypadkach podaje się dożylnie. Często zdarza się, że lekarze zaczynają leczenie boreliozy, nie mając pewności, czy pacjent faktycznie na nią choruje. Bakterie powodujące tę chorobę są bowiem wykrywalne dopiero po pewnym czasie od kontaktu z zarażonym nimi kleszczem.

Nowy lek na boreliozę ma mieć postać samoprzylepnego plastra zawierającego niewielką ilość antybiotyku. Dzięki miejscowemu działaniu możliwe będzie zminimalizowanie skutków ubocznych.

Następny artykuł: Przeciwwskazania przy boreliozie

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza