Trwa ładowanie...

Nowy program zwalczania HIV i AIDS

Według nowego rozporządzenia, w latach 2012-2016 w Polsce realizowany będzie Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Zagrożenie HIV i AIDS w Polsce

W Polsce od początku epidemii AIDS do końca 2009 roku odnotowano 12 757 zakażeń wirusem HIV, 2 516 zachorowań na AIDS, a 1010 chorych zmarło w wyniku powikłań związanych z AIDS. Zakażeń wirusem HIV najwięcej jest w dużych miastach. Aż 54% zakażonych stanowią osoby, które nie ukończyły 29 lat. Województwami, gdzie dochodzi do największej liczby zakażeń jest woj. dolnośląskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Duży problem stanowi również fakt, że najprawdopodobniej aż 70% zakażonych jest tego nieświadomych.

2. Założenia nowego programu

Za realizowanie programu odpowiadać będzie Ministerstwo Zdrowia, a jego koordynatorem zostanie Krajowe Centrum ds. AIDS. Podobne programy miały już miejsce w naszym kraju w latach 1996-1998, 1999-2003, 2004-2006 i 2007-2011. Nowy program będzie obejmował profilaktykę HIV i AIDS i ma prowadzić do zmniejszenia czynników ryzyka zakażenia oraz promowania odpowiedzialnych zachowań seksualnych. Oprócz tego ma być on wsparciem dla osób zakażonych wirusem HIV. Ma również zapobiegać dyskryminacji chorych i zachęcać do bezpłatnej diagnostyki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza