Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nowy bezprzewodowy czujnik pozwala na śledzenie stopnia nawodnienia skóry

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny opracowali nowy poręczny, bezprzewodowy czujnik połączony z aplikacją, który może monitorować stopień nawilżenia skóry, dzięki któremu można wykryć moment odwodnienia, zanim będzie ono stanowić problem dla zdrowia.

Urządzenie jest lekkie, elastyczne i rozciągliwe i zostało już włączone do urządzeń prototypowych, które mogą być noszone na nadgarstku lub jako plaster na klatce piersiowej.

"Trudno jest zmierzyć poziom nawilżenia skóry danej osoby, co jest istotne dla każdego, od personelu wojskowego po sportowców i strażaków, którzy są narażeni na problemy zdrowotne związane z przegrzaniem podczas treningu lub w czasie akcji" - mówi John Muth, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie Stanowym Północnej Karoliny i współautor pracy opisującej to badanie.

"Opracowaliśmy technologię, która pozwala nam śledzić indywidualne nawilżenie skóry w czasie rzeczywistym" - mówi Zhu Yong, profesor inżynierii mechanicznej i lotniczej na Uniwersytecie Stanowym Północnej Karoliny i współautor artykułu.

Nowy czujnik monitorujący nawilżenie skóry może zadbać nie tylko o zdrowie, ale również nawilżenie skóry danej osoby
Nowy czujnik monitorujący nawilżenie skóry może zadbać nie tylko o zdrowie, ale również nawilżenie skóry danej osoby (Shutterstock)

"Nasz czujnik może być stosowany w celu ochrony zdrowia osób pracujących w wysokich temperaturach, poprawy wyników sportowych i bezpieczeństwa, a także śledzenia nawodnienia u osób starszych lub u pacjentów medycznych cierpiących z powodu różnych schorzeń. Może ono być używane nawet do określenia, jak skuteczne są kosmetyki nawilżające skórę".

Czujnik składa się z dwóch elektrod wykonanych z elastycznego kompozytu polimerowego zawierającego przewodzące nanodruty ze srebra. Elektrody te monitorują elektryczne właściwości skóry. Ponieważ właściwości elektryczne skóry zmieniają się w przewidywalny sposób na podstawie jednostki nawodnienia, odczyt z elektrod może powiedzieć, jak nawilżona jest skóra.

W testach laboratoryjnych, przy użyciu wykonanych na zamówienie sztucznych skór z szerokim zakresem poziomów nawodnienia, naukowcy odkryli, że na wydajność czujnika nie miała wpływu wilgotność otoczenia. A noszony czujnik był tak dokładny, jak duże, drogie, wykorzystywane komercyjnie urządzenia monitorujące poziom nawodnienia, które funkcjonują na podobnych zasadach, ale wykorzystują sztywne przypominające różdżki sondy.

Naukowcy włączyli również czujniki do dwóch różnych systemów noszenia, jako zegarek i przyklejany plaster, który może być noszony na klatce piersiowej. Zarówno zegarek, jak i plaster bezprzewodowo przesyła dane z czujników do programu, który można uruchomić na laptopie, tablecie lub smartfonie.

ZOBACZ TAKŻE:

Oznacza to, że dane mogą być kontrolowane przez użytkownika lub przez wyznaczoną osobę trzecią, jak lekarz w szpitalu lub funkcjonariusz w warunkach wojskowych.

Co więcej, czujnik jest stosunkowo niedrogi.

"Dostępne w handlu urządzenia monitorujące, z którymi porównywaliśmy nasz system, kosztują więcej niż 8 000 dolarów" - mówi Shanshan Yao, studentka na Uniwersytecie Stanowym w Północnej Karolinie i główny autor pracy.

"Nasz czujnik kosztuje około jednego dolara, a całkowity koszt wytworzenia opracowanego przez nas przenośnego systemu byłby porównywalny do kosztów wytworzenia podobnych urządzeń noszonych na nadgarstku, takich jak urządzenia monitorujące typu Fitbit".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza