Trwa ładowanie...

Nowy model osobowości może pomóc firmom lepiej wybierać pracowników

Nowy model do identyfikacji cech osobowości może pomóc firmom zaoszczędzić pieniądze poprzez poprawę procesu rekrutacji i oceny wydajności pracowników.

1. To, jak myślimy o sobie, dużo o nas mówi

Model ten, opracowany przez Briana Connelly’ego, profesora  na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie w Toronto, nazywa się Cecha-Reputacja-Identyfikacja (Trait-Reputation-Identity , TRI). Model ten jest wyjątkowy, ponieważ przeciwstawia osobowość widzianą przez daną osobę do tego, jak jest na postrzegana przez innych.

"Jeśli ktoś uważa, że jest bardzo otwarty i bardziej przyjazny niż w rzeczywistości, to jest ważna informacja na temat tej osoby" - mówi Connelly.

Wcześniejsze modele cech osobowości polegają w dużej mierze na tym, jak ludzie zachowują się w typowych sytuacjach, ale TRI łączy to z naciskiem na to, jaki ludzie myślą o własnych cechach osobowości. Model jest przydatna dla każdego, kto studiuje typy osobowości, jednak Connelly mówi o tym, że może przydać się też do lepszego przewidywania efektów i właściwości pracownika, takich jak wydajność, motywacja, cechy przywódcze, kunktatorstwo i zaangażowanie w pracę na rzecz organizacji. Są to silne wskaźniki skuteczności potencjalnego kandydata na dane miejsce pracy.

"To trochę wychodzi poza ramy metod, które wcześniej stosowaliśmy do badania cech osobowości" - mówi Connelly, który jest ekspertem w dziedzinie zachowań organizacyjnych i zasobów ludzkich. Obecny system oceny wniosków o zatrudnienie, który w dużej mierze opiera się na kontroli referencji, nie jest skutecznym środkiem do przewidywania wydajności pracy, twierdzi Connelly.

Być może już niedługo rozmowy rekrutacyjne nie będą opierać się na referencjach, ale na specjalistycznych testach osobowości
Być może już niedługo rozmowy rekrutacyjne nie będą opierać się na referencjach, ale na specjalistycznych testach osobowości (Shutterstock)

Dodaje też, że problemem w obecnych testach osobowości jest to, że często mają zawężoną osobowość, co prowadzi organizacje do wyboru manipulatorów i egoistów na więcej odpowiednich stanowisk.

Badacz ma nadzieję, że bardziej wiarygodne testy mogą prowadzić do tworzenia bardziej dokładnych profilów pracowników, popartych wynikami, które lepiej nadają się do eliminowania uprzedzeń i oszustwa. To może pozwolić firmom zaoszczędzić miliony rocznie.

2. Odmienne charaktery millenialsów

TRI wykorzystuje unikalną mieszankę oceny swoich cech i cech innych, aby zebrać informacje na temat relacji jednostki do wielkiej piątki - ekstrawersji, ugodowości, sumienności, neurotyzmu i otwartości. Tym, co odróżnia TRI od poprzednich modeli jest to, że zapewnia solidne ramy analityczne i metody w celu określenia, czy istnieje porozumienie lub rozbieżność w ocenie cech osobowości danej osoby.

Zobacz także

"Ta różnica została omówiona w przeszłości z teoretycznego punktu widzenia, ale teraz możemy przypisać  wynik w zakresie danej cechy do reputacji, a także dokładniej określić wynik dla danej osobowości skonstruowanej jako ekstrawertyczne" -  mówi Connelly.

W badaniu Connelly i jego zespół analizowali cechy osobowości kadetów Koreańskich Sił Powietrznych, koncentrując się na ich postrzeganiu siebie i tym, jak dane osoby były postrzegane przez rówieśników. Eksperyment nadal trwa, zespół oceni te same parametry, kiedy kadeci zostaną pełnoprawnymi żołnierzami sił powietrznych.

Wiarygodny modelu, który może dostarczyć cennych i realistycznych opinii na temat osobowości kandydata, jest coraz bardziej potrzebny, gdyż coraz więcej młodych ludzi z pokolenia millenialsów podejmowały pracę.

"Wiele zostało powiedziane o narcyzmie, który jest problemem wśród millenialsów i trudności, jakie mają starsi pracownicy ze współpracą z młodszymi pokoleniami. Z praktycznego punktu widzenia mam nadzieję, że ten model będzie pomagać ludziom uczyć się czegoś nowego o sobie, skłoni ich do zastanowienia się nad niektórymi aspektami ich osobowości "- mówi Connelly.

Model, który został opracowany z Samuelem McAbbe, profesorem psychologii w Instytucie Technologii  w Illinois Institute, jest opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Psychological Review”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza