Trwa ładowanie...

Nowy lek szansą na dłuższe życie dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Spowalnia nawroty guzów

- Najnowsze wyniki badań dotyczące leku wspomagającego terapię raka jelita grubego są obiecujące – informują naukowcy z Uniwersytetów w Glasgow, Oksfordzie, Leeds i Cardiff. U niektórych pacjentów preparat istotnie spowalniał nawroty guzów. Badania opublikowano na łamach "Journal of Clinical Oncology".

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

spis treści

1. Lek adavosertyb skutecznie wspomaga leczenie nowotworu jelita grubego

W badaniu sprawdzano, czy lek o nazwie adavosertyb, przyjmowany raz dziennie w postaci pigułki, może opóźnić odrastanie guza u pacjentów z agresywnym podtypem nieoperacyjnego raka jelita grubego, którzy mają ograniczone możliwości leczenia.

Porównując 44 pacjentów, którzy przyjmowali adawosertyb, z 25 pacjentami, którzy tego nie robili, naukowcy odkryli, że lek opóźniał wzrost guza średnio o około dwa miesiące i miał stosunkowo niewiele skutków ubocznych. Najczęściej pojawiały się: zmęczenie, biegunka, neutropenia (zbyt niski poziom neutrocytów) i nudności, ale żadne z nich nie wystąpiło u więcej niż 11 proc. pacjentów.

U 31 pacjentów z guzami lewostronnymi odbytnicy lek okazał się najskuteczniejszy – pacjenci żyli dzięki niemu dłużej. Co ważne byli to pacjenci, którzy wcześniej w ramach leczenia otrzymali chemioterapię.

Nowy lek szansą na dłuższe życie dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Spowalnia nawroty guzów
Nowy lek szansą na dłuższe życie dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Spowalnia nawroty guzów (East News)

2. Potrzeba większych badań

Naukowcy przypuszczają, że lek może potencjalnie przynieść korzyści także pacjentom z innymi rodzajami raka jelita i być alternatywą dla standardowych metod leczenia nowotworów.

Dodają jednak, że są to wczesne wyniki badań i że potrzebne są analizy z większą grupą badanych, aby ustalić, czy lek wydłuża życie i jest skuteczniejszy niż standardowe leczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza