Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Nowy lek przedłużający życie pacjentów z rakiem prostaty

Nowy lek, niedawno zatwierdzony przez FDA (Food and Drug Administration) sprawdza się u chorych z najbardziej zaawansowanym stadium raka prostaty, którym daje dodatkowe 4 miesiące życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Badania nad nowym lekiem na raka prostaty

W III fazie badań klinicznych nad nowym lekiem na raka prostaty udział wzięło 1195 pacjentów, którzy wcześniej otrzymali chemioterapię. Nowotwór w ich przypadku był jednak na tyle zaawansowany, że nie pozostała już żadna forma leczenia, która mogłaby przedłużyć ich życie. Uczestników badania podzielono na dwie grupy, z których jedna otrzymywała placebo, a druga nowy lek na raka prostaty w połączeniu z kortykosteroidem. Badanie kończono, gdy dochodziło do progresji raka, pojawiały się niepożądane skutki uboczne, inicjowano nową formę terapii lub gdy pacjent rezygnował z kontynuowania badań.

2. Wyniki badań

Okazało się, że chorzy, którzy otrzymywali nowy lek, żyli około 4 miesięcy dłużej niż pacjenci przyjmujący placebo. Co więcej, u pierwszej grupy zanotowano znaczny spadek poziomu PSA we krwi. Zaletą nowego leku jest również fakt, iż w porównaniu z tradycyjnymi chemioterapeutykami jest on dobrze tolerowany przez organizm. Możliwe skutki uboczne to zmiany poziomu enzymów wątrobowych, obniżenie poziomu potasu we krwi, opuchlizna nóg i wysokie ciśnienie krwi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Nowy rodzaj leku na raka prostaty
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza