Trwa ładowanie...

Nowy lek przeciwmalaryczny

Naukowcy twierdzą, że należy zrezygnować z leczenia ostrej malarii przy pomocy chininy. Nie ma już wątpliwości, że znacznie skuteczniejszy jest nowy lek pozyskiwany z ziół stosowanych w tradycyjnej chińskiej medycynie.

spis treści

1. Ostra malaria

Ostra malaria ma miejsce, gdy choroba upośledza funkcję najważniejszych narządów. Często utożsamia się ją z malarią dotykającą mózg. Co roku na ostrą malarię umiera ponad milion ludzi, większość z nich stanowią mieszkańcy krajów afrykańskich.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Badanie nowego leku na malarię

Światowa Organizacja Zdrowia już od 2006 roku w leczeniu malarii u dorosłych rekomenduje lek na bazie ekstraktu z chińskich ziół, jednak w przypadku dzieci brakowało wystarczających dowodów, które wskazywałyby, że nowy lek jest lepszy od chininy. W 2010 roku przeprowadzono kolejne, ósme badanie z zastosowaniem nowego farmaceutyku. We wszystkich eksperymentach łącznie wzięły udział 1664 osoby dorosłe i 5765 dzieci. Wyniki badań wskazują, że w stosunku do chininy, lek na bazie chińskich ziół zmniejszał śmiertelność o 39% wśród osób dorosłych i o 24% u dzieci. Na 1000 dorosłych z ostrą malarią zmarło 241 chorych leczonych chininą i 147 chorych leczonych nowym farmaceutykiem. W grupie 1000 dzieci zmarło 108 leczonych chininą i 83 wśród stosujących nowy farmaceutyk.

3. Skutki uboczne nowego leku na malarię

Lek pozyskiwany z chińskich ziół podaje się drogą dożylną. Stosowanie go u dzieci zwiększało ryzyko pojawienia się zaburzeń neurologicznych, jednak porównując potencjalne zagrożenie i korzyści wynikające z przyjmowania leku, ogólny rozrachunek był pozytywny. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca go w leczeniu ostrej malarii zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Nowy lek przeciwmalaryczny
Nowy lek przeciwmalaryczny
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza