Trwa ładowanie...

Nowy lek na zaparcia

Problem bólu, wzdęć i dyskomfortu towarzyszących zaparciom, chociaż nie zagraża życiu pacjentów, jednak znacznie utrudnia im normalne funkcjonowanie. Zajęli się nim naukowcy z Mayo Clinic, którzy rozpoczęli badania kliniczne nad nowym obiecującym lekiem na zaparcia.

spis treści

1. Działanie nowego leku na zaparcia

Nowy lek oddziałuje na kwasy żółciowe. Produkowane są one w wątrobie, z której uwalniane są do układu pokarmowego, gdzie pomagają w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów. Kwasy żółciowe są również naturalnymi środkami przeczyszczającymi, wspomagającymi wypróżnianie i zmiękczającymi stolec. Dzięki nim kał jest szybciej przesuwany przez jelito grube. Podczas trawienia większość kwasów żółciowych jest ponownie wchłaniana do krwi w jelicie cienkim, przez co tylko niewielka ich ilość wspomaga proces wypróżniania. Działanie nowego farmaceutyku na zaparcia polega na blokowaniu wchłaniania kwasów żółciowych w jelicie cienkim, dzięki czemu większa ich ilość może stymulować wypróżnianie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Badanie działania leku

W drugiej fazie badań klinicznych pracownicy naukowi Mayo Clinic przez dwa tygodnie sprawdzali nowy lek na pacjentach z zaparciami. Okazało się, że lek znacznie przyspieszał ruch kału w jelitach. W porównaniu z osobami przyjmującymi placebo, pacjenci leczeni nowym farmaceutykiem doznawali mniejszego dyskomfortu podczas defekacji. Wynikało to z lepszego rozmiękczenia stolca. Jedyne skutki uboczne leku to ból brzucha i dyskomfort. Lekarze podkreślają jednak, iż pojawiały się one przed defekacją, a ustępowały tuż po niej. Największą zaletą leku jest fakt, iż wykorzystuje on naturalne substancje produkowane przez organizm, a tym samym jest on bezpieczny dla zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowy lek na zatwardzenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza