Trwa ładowanie...

Nowy lek na zapalenie skórno-mięśniowe

Badania kliniczne wskazują, iż lek immunosupresyjny, stosowany między innymi w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, umożliwia wielu chorym na zapalenie skórno-mięśniowe odstawienie leków steroidowych.

spis treści

1. Czym jest zapalenie skórno-mięśniowe?

Zapalenie skórno-mięśniowe to rodzaj zapalnej miopatii, która powoduje stan zapalny i postępujące osłabienie mięśni. Chorobie towarzyszy czerwona lub purpurowa wysypka. Standardową metodą leczenia są kortykosteroidy, jednak mimo terapii wielu chorych wciąż doświadcza osłabienia, a do tego dołączają skutki uboczne farmaceutyku. Wcześniejsze badania wykazały, że w rozwoju zapalenia skórno-mięśniowego ważną rolę odgrywa czynnik martwicy nowotworów. Jest to rodzaj białka powiązanego z układowym zapaleniem, towarzyszącym chorobom zapalnym, na przykład reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa i łuszczycowemu zapaleniu stawów. W przypadku wszystkich tych chorób pomocny okazuje się lek immunosupresyjny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Badania nad lekiem na zapalenie skórno-mięśniowe

Naukowcy do badań zaprosili 16 osób cierpiących na zapalenie skórno-mięśniowe, z których 11 otrzymywało 50 mg leku tygodniowo, a 5 otrzymywało placebo. Badanie trwało rok, a przez pierwsze 24 tygodnie u chorych zmniejszono dawkę kortykosteroidów. Jak się okazuje, lek był dobrze tolerowany i nie wywoływał poważniejszych skutków ubocznych. Spośród 11 chorych, u 5 udało się odstawić kortykosteroidy. Tylko u 5 pacjentów leczonych farmaceutykiem i u jednego otrzymującego placebo doszło do zaostrzenia wysypki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Siarczan chondroityny na zapalenie kości i stawów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza