Trwa ładowanie...

Nowy lek na raka w fazie badań klinicznych

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan opracowali nowatorski lek, który być może znajdzie zastosowanie w leczeniu wielu rodzajów chorób nowotworowych...

spis treści

1. Mechanizm rozwoju nowotworu

Prawidłowe komórki w organizmie zaprogramowane są na naturalną śmierć. Proces ten, nazywany apoptozą, jest kluczem do kontroli ich rozwoju. Zaburzenie apoptozy prowadzi do nieprawidłowej reprodukcji komórek, co jest charakterystyczne dla nowotworów. Mechanizm ten umożliwiają specjalne białka, nazywane inhibitorami apoptozy. To właśnie one zapobiegają śmierci komórek, przez co dochodzi do ich nieprawidłowej proliferacji.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Działanie leku na raka

Zespół badawczy z Uniwersytetu Michigan prowadził prace nad lekarstwem na raka, wymierzonym w czynniki blokujące apoptozę. Jest to całkiem nowe podejście do badań nad leczeniem nowotworów, które uderza w ich mechanizm rozwoju. Naukowcom udało się opracować lek, który blokuje inhibitory apoptozy, prowadząc tym samym do śmierci komórek nowotworowych. Jednocześnie farmaceutyk ten jest nieszkodliwy dla zdrowych komórek, w których apoptoza zachodzi prawidłowo. Po pozytywnych wynikach badań na zwierzętach, w 2010 roku lek wprowadzono do fazy badań klinicznych. Coraz to nowe kliniki rozpoczynają programy badań z udziałem chorych z różnymi typami guzów lub z ostrą białaczką szpikową. W planach są kolejne programy badań z użyciem nowego leku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nowy lek na raka w fazie badań klinicznych
Nowy lek na raka w fazie badań klinicznych
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza